ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Մոսկվայում նրանց առաջին ծանոթությունն էր, հետագա շփումների մասին խոսելը վաղաժամ է: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Վաղաժամ է այդ մասին խոսելը, դա նրանց առաջին հանդիպումն էր: Ուստի դեռևս վաղաժամ է խոսել ինչ-որ շարունակության մասին»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով եռակողմ կամ երկկողմ ձևչափով ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպման մասին հարցին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան հեռարձակման ժամանակ հայտնել էր, որ Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ծանոթացրել է իրեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 14-ին Մոսկվայում փոքր ընդունելություն էր կազմակերպել ԱՊՀ երկրների ղեկավարների համար, որոնք ժամանել էին մասնակցելու ֆուտբոլի ԱԱ-2018-ի բացմանը: «Այդ շրջանակում նա ինձ ծանոթացրեց Իլհամ Ալիևի հետ: Տեղի ունեցավ, այսպես ասած, ծանոթության արարողություն: Որևէ զրույց չի եղել, որևէ թեմա չի քննարկվել»,-ասել է վարչապետը:

The meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Moscow was just an introduction, it is premature to talk about further contacts, Russian President’s Press Secretary Dmitry Peskov said on Friday, June 15.
“It is premature to talk about this, it was just an acquaintance. Therefore, it is premature to talk about some continuation,” Peskov said in response to a question whether it is possible to expect a meeting in a trilateral or bilateral format.
Pashinyan said earlier that Russian President Vladimir Putin introduced him to the Azerbaijani leader Ilham Aliyev.
“After the football match (Russia – Saudi Arabia), the Russian president organized a small reception for the CIS heads of state, which was also attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev,” Pashinyan said live on Facebook. “And the president of Russia introduced us to each other. It was just an introduction, there were no discussions or meaningful conversation and contacts.”