«Ռոսսելխոզնադզորը» անվավեր է ճանաչել ավելի վաղ հրապարակված հայտարարությունը, որի համաձայն արգելվում է Հայաստանից կենդանի բոլոր տեսակի թռչուններ, ձկներ (երկկենցաղների և հիդրոբիոնտների), կենդանիներ և սողուններ ներկրել Ռուսաստան:
Ավելի վաղ, Ռուսաստանի անասնաբուժական և ֆիտոսանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը հայտնել էր, որ 2018-ի հունիսի 14-ից «Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավորապես սահմանափակում է Հայաստանից կենդանի բոլոր տեսակի թռչունների, ձկների (երկկենցաղների և հիդրոբիոնտների), կենդանիների և սողունների ներկրումը Ռուսաստան:
Փոխարենը «Ռոսսելխոզնադզորը» հունիսի 15-ից արգելել է պրիմատների խմբին դասվող կենդանիների ներկրումը Հայաստանից, հայտնում է ծառայությունը: Սահմանափակումը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» բազմիցս խախտումներ է հայտնաբերել Հայաստանից ներկրվող կենդանիների «փաստաթղթային ձևակերպումների և ֆիզիկական հսկողության առումով»:

Россельхознадзор назвал недействительным опубликованное ранее сообщение, в котором говорилось о запрете на поставки из Армении в РФ всех видов живых животных, птиц, рептилий, амфибий и гидробионтов.
РанееФедеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору сообщила, что «в целях защиты территории Российской Федерации от заноса особо опасных заболеваний, общих для человека и животных, Россельхознадзор с 14 июня 2018 года вводит временные ограничения на ввоз из Республики Армения в Российскую Федерацию всех видов живых животных, птиц, рептилий, амфибий, гидробионтов».
Вместо этого Россельхознадзор с 15 июня запретил ввоз из Армении животных отряда приматов, сообщает служба.
Ограничение введено в связи с тем, что Россельхознадзор не раз выявлял нарушения «при документальном и физическом контроле этих животных», ввозимых из Армении.