Հունիսի 26-ին Բրյուսելում Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության անունից Վեհաժողովին կներկայացվի ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման խրախուսման հետ կապված հրատապ բանաձևի նախագիծ: Այդ մասին պատգամավորը հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
Ներկայացված նախագիծը, վկայակոչելով 2018-ին ՀՀ ԱԺ կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ որպես ևս մեկ վերահաստատում Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության՝ ԵՄ-ի հետ առավել ռազմավարական և հավակնոտ հարաբերությունների, կոչ է անում ԵՄ անդամ-պետությունների ազգային խորհրդարաններին վավերացնել համաձայնագիրը՝ առանց անհարկի հետաձգումների:
Նախագիծը ընդգծում է նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը՝ մինչև Եվրոպական խորհրդարանի 2019-ի ընտրությունները:
«Խորհրդարանական դիվանագիտությունը և ես անձամբ ջանք չենք խնայելու այս հրատապ նախագծի ընդունման համար՝ որպես Հայաստանի պետական շահերի առաջխաղացման և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանման գործում ևս մեկ կարևոր քայլի»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հունիսի 21-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստ, որը կվարի ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին։ ՀՀ պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։

16 Июнь 2018 - 10:59 AMT
На предстоящем 26 июня пленарном заседании ПА Евронест армянская делегация представит на обсуждение проект ратификации актуальной резолюции о поощрении Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, представленный на утверждение в национальных парламентах стран Евросоюза.Об этом на своей странице в Facebook написал глава делегации Армении на ПА Евронест, председатель постоянного комитета по внешним отношениям НС РА Армен Ашотян.
«Представленный документ, опираясь на ратифицированное НС РА в 2018 году Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, еще раз подтверждает взятое РА обязательство о расширенных стратегических и амбициозных отношениях с ЕС, призывая национальные парламенты стран-членов ЕС ратифицировать Соглашение без необоснованных затягиваний», – написал Ашотян.
Проект подчеркивает ратификацию Соглашения до выборов Европейского парламента 2019 года.
«Парламентская дипломатия не пожалеет усилий для принятия этого актуального проекта в качестве важного шага к продвижению государственных интересов Армении и стимулирования отношений РА-ЕС», – написал Ашотян.