Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ռազմական ագրեսիայի նոր փորձը կկանգնեցվի և համարժեքորեն կպատժվի հայկական զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակին:
Նա հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրությունը էականորեն ավելացրել է հայկական կողմի մտահոգություններն Ադրբեջանի կողմից՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ ռազմական նոր ագրեսիայի հավանականության շուրջ: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների ողջ երկայնքով զինված ուժերի աննախադեպ կուտակումները, հարձակողական սպառազինության շարունակական ձեռքբերումները, ներառյալ ամերիկյան արտադրության Bell-412 ուղղաթիռների ձեռքբերումը, որն իրականացվել է ամերիկյան և միջազգային օրենսդրության կոպիտ խախտմամբ, զուգակցվում է ադրբեջանական հասարակության ներսում տարվող պատերազմի աննախադեպ քարոզչությամբ:
Ֆարմանյանը հավելել է, որ շատ փորձագետներ կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ռազմական նոր ագրեսիան թակում է դուռը, և մայրցամաքի հարավարևելյան այդ անկյունում վառոդի հոտ է գալիս: ԵԽԽՎ-ն և անդամ պետությունները պետք է շատ հստակ արտահայտվեն, որ ռազմական նոր ագրեսիան դատապարտելի է, և այն պետք է կանխվի:
«Ցանկանում եմ այստեղից հստակ ուղերձ հղել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ռազմական ագրեսիայի նոր փորձը կկանգնեցվի և համարժեքորեն կպատժվի հայկական զինված ուժերի կողմից: Ես այստեղ եմ՝ բարձրաձայնելու մի պարզ ճշմարտություն, որ պատերազմը հարցի լուծման տարբերակ չէ, և որ Ադրբեջանը չի կարող կոտրել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքը կամ կասկածի տակ դնել նրա ազատությունը: Ես այստեղ եմ նաև ասելու, որ մենք բոլորս դառնալու ենք մեկ մարդ և որ հայաստանյան քաղաքական ուժերի միջև առկա բոլոր տարաձայնությունները վայրկենապես վերանալու են, և մենք լինելու ենք միասնական ու համերաշխ՝ լի վճռականությամբ, երբ խնդիրն առնչվի արդարությանը, հիշողությանը և ինքնությանը, երբ հարցը վերաբերի Արցախին:
Ճիշտ այնպես, ինչպես դա եղավ 1990-ականների սկզբին: Նրանք, ովքեր բավարար իմաստնություն ունեն, դասեր են քաղում սեփական պատմությունից, այդ թվում՝ նորագույն պատմությունից: Հուսով եմ, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն այդ շարքում է»,- ասել է Ֆարմանյանը:
Հունիսի 26-ին Բաքվում կայացած ադրբեջանական ԶՈւ 100-ամյակին նվիրված ռազմական զորահանդեսի ընթացքում առաջին անգամ ցուցադրվել է իսրայելական արտադրության Heron անօդաչու թռչող սարք:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանական բանակի տրամադրության տակ է հայտնվել ամերիկյան Բել-412 երկու ուղղաթիռ:Առայժմ չի պարզվել, թե որ երկրից է Բաքուն ձեռքբերել ուղղաթիռները:Վաշինգտոնում հայ դատի գրասենյակը բողոք է ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրես, Պետդեպ ու Պենտագոն, քանի որ907-րդ բանաձևովարգելվում է ամերիկյան զենքի, ռազմական պարագաների, ինչպես նաև կրկնակի նշանակության, կամ պոտենցիալ ռազմական նշանակության վերածվող ցանկացած ապրանքատեսակի վաճառք հակամարտող կողմերին:

Новая попытка военной агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха будет караться и адекватно наказываться вооруженными силами Армении. Об этом заявил член парламентской фракции Республиканской партии Армении Самвел Фарманян в ходе выступления на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
Он отметил, что ситуация вокруг Нагорного Карабаха значительно увеличила озабоченность армянской стороны в связи с возможностью новой военной агрессии со стороны Азербайджана против Нагорного Карабаха и Армении.
«Беспрецедентные скопления вооруженных сил на линии соприкосновения между Карабахом и Азербайджаном, а также вдоль всей границы между Арменией и Азербайджаном, продолжающиеся приобретения предусмотренных для нападения вооружений, в том числе покупка вертолетов Bell-412 американского производства, которая сделана с грубым нарушением международного права и законов США, сочетается с беспрецедентной пропагандой войны внутри азербайджанской общества», – сказал Фарманян.
Он добавил, что многие эксперты считают, что новая азербайджанская агрессия против народа Нагорного Карабаха стучится в дверь, и на юго-восточном уголке континента пахнет порохом. По словам Фарманяна, Ассамблея и государства-члены ПАСЕ должны четко заявить, что осуждают новую военную агрессию, и ее необходимо предотвратить.
«Хочу отсюда направить четкий сигнал военно-политическому руководству Азербайджана о том, что новая попытка военной агрессии против народа Нагорного Карабаха будет караться и адекватно наказываться вооруженными силами Армении.Я здесь, чтобы провозгласить простую истину о том, что война не является решением этого вопроса и что Азербайджан не может сломить волю народа Нагорного Карабаха или подвергнуть сомнению его свободу. Я здесь также, чтобы сказать, что все мы станем едиными, и что все разногласия между политическими силами Армении внезапно исчезнут, и мы будем едины и тверды, полны решимости, кодга будем иметь дело с правосудием, памятью и самобытностью, когда дело дойдет до Арцаха. Точно так же, как это было в начале 1990-х годов. Те, у кого есть достаточная мудрость, учатся на своей истории, в том числе новейшей истории. Надеюсь, что военно-политическое руководство Азербайджана обладает этой мудростью», – заключил Фарманян.
Ранее стало известно, что в Баку на военном параде 26 июня будут показаны вертолеты американского производства Bell-412, приобретенные Азербайджаном недавно. Однако на самом параде 26 июня вертолеты так и не были продемонстрированы. Вместо этого,Азербайджан впервые показал беспилотные разведывательныелетательные аппараты Heron, разработанные израильской компанией Israel Aerospace Industries.