Bell 412 ուղղաթիռները ապրանքային վկայագրով համարվում են քաղաքացիական: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնը:
«Ուղղաթիռներն Ադրբեջանին կամ Հայաստանին վաճառելիս չի պահանջվում ԱՄՆ պետքարտուղարության արտահանման լիցենզիա», -մասնավորապես նշված է պատասխանի մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ադրբեջանական օդուժը համալրվել է ամերիկյան արտադրության Bell-412 ուղղաթիռներով։ Ուղղաթիռները տեսանկարահանվել են երկրի օդային տարածքում թռիչքներ իրականացնելիս և պաշտոնապես կցուցադրվել են հունիսի 26-ին Բաքվում կայացած զորահանդեսի ընթացքում:
Վաշինգտոնում հայ դատի գրասենյակը բողոք էր ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրես, Պետդեպ ու Պենտագոն՝ Ադրբեջանին ուղղաթիռների վաճառքի դեմ:

27 Июнь 2018 - 11:59 AMT
Американские вертолеты Bell-412, поступившие в Азербайджан, сертифицированы как гражданские. Об этом в ответ на запрос PanARMENIAN.Net ответили в Государственном департаменте США.
«Для продажи вертолетов как Азербайджану, так и Армении не требуется специальная лицензия Госдепартамента США»,- говорится в ответе Госдепа.
Ранее стало известно, что в Баку на военном параде 26 июня будут показаны вертолеты американского производства Bell-412, приобретенные Азербайджаном недавно.
Вице-спикер Национального собрания Армении Арпине Ованнисян обратилась с письмом к сопредседателю Комиссии Конгресса США по армянским вопросам Джеки Спейер и члену Комиссии Тулси Габбард в связи со сведениями о поступлении на вооружение Азербайджана американских вертолетов Bell-412.