Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունում հունիսի 28-ին կայացել են հերթական խորհրդակցությունները՝ Արցախի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև։Ըստ Լեռնային Ղարաբաղի արտգործնախարարության, խորհրդակցություններին արցախյան կողմից մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Ֆելիքս Խաչատրյանը և Արմինե Ալեքսանյանը, ինչպես նաև ԱԳՆ համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները, իսկ Հայաստանից՝ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հեռանկարներն ու վերջին զարգացումները։ Այս համատեքստում նշվել է բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնման կարևորությունը՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են տեղեկատվության բնագավառում գերատեսչությունների գործունեությանն առնչվող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել Արցախի միջազգային կապերի ընդլայնմանն ուղղված հետագա քայլերի վերաբերյալ, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։ Խորհրդակցությունների շրջանակներում Շավարշ Քոչարյանին ընդունել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հերթական ռազմատենչ հայտարարություններին, ասել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների սեղանի մոտ առավել պատասխանատու ու գիտակից կողմի անհրաժեշտություն կա: ԱԳ նախարարը նշել է, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:

В министерстве иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 28 июня состоялись очередные консультации между внешнеполитическими ведомствами Республики Арцах и Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
С арцахской стороны в консультациях участвовали заместители министра иностранных дел Феликс Хачатрян и Армине Алексанян, а также руководители соответствующих подразделений МИД, со стороны Республики Армения – заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.
В ходе консультаций стороны обсудили вопросы, касающиеся деятельности внешнеполитических ведомств в информационной сфере. Состоялся обмен мнениями относительно дальнейших шагов по расширению международных связей Арцаха.
В рамках консультаций Шаварша Кочаряна принял министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян. В ходе встречи стороны обсудили последние развития и перспективы мирного урегулирования карабахского конфликта.
В этом контексте была отмечена важность восстановления полноценного трехстороннего переговорного формата с полноправным участием Арцаха.