Փարիզում տեղի է ունեցել Թումո Փարիզ կենտրոնի հանրային պաշտոնական ներկայացումը՝ քաղաքապետ Անն Իդալգոյի և Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի ներկայությամբ: Միջոցառման ընթացքում հայտարարվեց, որ Թումո Փարիզի աշխատանքը կմեկնարկի սեպտեմբերի 25-ից՝ տեղակայվելով Forum des Images կենտրոնում՝ Փարիզի Les Halles շրջանի կենտրոնական հատվածում:
Թումո Փարիզը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի առաջին միջազգային կենտրոնն է: Այն անվճար կրթություն կապահովի 12-18 տարեկան մոտ 1500 պատանու: Կենտրոնում ուսանողները հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում` ֆիլմերի ստեղծում, ծրագրավորում, անիմացիա, գրաֆիկական դիզայն, խաղերի ստեղծում, եռաչափ մոդելավորում, նկարչություն և երաժշտություն: Թումո Փարիզը գտնվում է Ֆրանսիայի ամենամեծ կենտրոնական կայարանին կից, և ըստ քաղաքապետ Անն Իդալգոյի` Թումոն կդառնա երիտասարդության հաղորդակցման խաչմերուկ, որտեղ նրանք ոչ միայն կուսումնասիրեն նոր հմտություններ, այլ նաև իրականություն կդարձնեն իրենց ամենաստեղծագործ գաղափարներն ու թվային փորձարկումները:
Կենտրոնի բացման նախաձեռնությունը մեկնարկեց դեռ 2016 թվականին, երբ Թումո Երևան իր այցի ժամանակ Իդալգոն և Մարի Լու Փափազյանը Փարիզում կենտրոն բացելու պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին: Բազմաթիվ աշխատանքային այցերից, ծրագիրը ֆրանսերենին ադապտացնելուց և բոլոր հարմարությունները ապահովելուց հետո Թումո Փարիզն արդեն լիովին պատրաստ է մեկնարկին: Հուլիսի 3-ին փարիզյան կենտրոնին վերջերս միացած աշխատակիցները Ֆրանսիայից կժամանեն Թումո Երևան` սկսելու վերապատրաստման հագեցած ծրագիր։
«Թումո Փարիզի բացումը մեզ համար շատ կարևոր իրադարձություն է»,-ասել է Մարի Լու Փափազյանը: «Այս քայլով մեկնարկում է մեր միջազգային տարածումը, որը թույլ կտա Թումոյի կրթական նոր մեթոդները հասանելի դարձնել միջազգային հանրությանը՝ միևնույն ժամանակ ապահովելով Հայաստանում 25 Թումո կենտրոններ բացելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսները»:

The official presentation of TUMO Paris took place on Thursday, June 28 in the City of Lights with the participation of Paris Mayor Anne Hidalgo and TUMO CEO Marie Lou Papazian. The center will open on September 25 at the Forum des Images in the central Parisian district of Les Halles.
Paris is the first international location of the TUMO Center for Creative Technologies. It will provide free of charge education to around 1,500 French teenagers. They will be able to study filmmaking, computer programming, animation, graphic design, game development, 3D modeling, drawing and music. TUMO Paris lies near France’s largest metro and railway station and, According to Mayor Hidalgo, will become “a communication hub for young people where they can not only acquire new skills but also realize their most creative ideas and embark on digital adventures.”
The official presentation of TUMO Paris took place today in the City of Lights with the participation of Paris Mayor Anne Hidalgo and TUMO CEO Marie Lou Papazian. The center will open its doors on the 25th of September at the Forum des Images in the central Parisian district of Les Halles.
The initiative to create the new center was born when Anne Hidalgo met Marie Lou Papazian during the Mayor’s visit to Yerevan in 2016, and they agreed to open a TUMO in Paris. After fine working out the details during numerous working meetings, adapting the TUMO software and content to French, and designing the center’s new facilities, the Paris center was finally ready. On the 3rd of July, part of the newly recruited staff of TUMO Paris will come to Yerevan for intensive training at the TUMO headquarters.
“The opening TUMO Paris is very important for us,” says Marie Lou Papazian. “It marks the start of our international expansion, which will allow us to spread TUMO’s new kind of education to the global community, while securing the financial and human resources we need to support the spread of over 25 TUMO centers throughout Armenia.”