Ռուսաստանն ու Հայաստանը շաղկապված են բարեկամության և ռազմավարական գործընկերության ամուր կապերով: Այդ մասին ասվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայ-ռուսական յոթերորդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին հղած ուղերձում:
«Մեր պետությունների միջև բովանդակային քաղաքական երկխոսություն կա տարբեր մակարդակներում, ակտիվ զարգանում է առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, հումանիտար գործակցությունը»,-ասվում է Պուտինի ուղերձում:
Ըստ նրա, հայ-ռուսական կապերի ամրապնդման գործում կարևոր դերակատարություն ունի միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, որի շրջանակում իրականացվում են բազում համատեղ նախագծեր ենթակառուցվածքների, սոցիալական, մշակութային, սպորտային և այլ ոլորտներում:
«Վստահ եմ, որ համաժողովի ընթացքում ձեզ կհաջողվի նոր հետաքրքիր գաղափարներ ու առաջարկություններ մշակել, որոնք կնպաստեն ՌԴ և ՀՀ գործընկերային կապերի հետագա ընդլայնմանը, ինչպես նաև փոխշահավետ ինտեգրացիոն գործընթացների առաջմղմանը եվրասիական տարածքում»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում:
Հայ-ռուսական յոթերորդ միջտարածաշրջանային համաժողովը սկսել է աշխատանքը հունիսի 29-ին Երևանում: Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում է Ռուսաստանի մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին:

Россию и Армению связывают прочные узы дружбы и стратегического партнерства. Об этом говорится в послании президента России Владимира Путина участникам и гостям VII российско-армянского межрегионального форума в Ереване.
«Россию и Армению связывают прочные узы дружбы и стратегического партнерства. Между нашими государствами налажен содержательный политический диалог на различных уровнях, развивается активное торгово-экономическое, научно-техническое, гуманитарное взаимодействие»,- говорится в послании Путина.
По его словам, важную роль в укреплении российско-армянских отношений играет межрегиональное сотрудничество, в рамках которого реализуются многочисленные совместные проекты в инфраструктурной, социальной, культурной, спортивной и других областях.
«Уверен, что в ходе форума вам удастся выработать новые интересные идеи и предложения, которые будут способствовать дальнейшему расширению партнерских связей между Россией и Арменией, а также продвижению взаимовыгодных интеграционных процессов на евразийском пространстве»,- говорится в заявлении, опубликованном на сайте Кремля.
VII Российско-армянский межрегиональный форум начал работу 29 июня в Ереване. На форуме выступит премьер-министр Армении Никол Пашинян.