Արցախը հետևում է Ադրբեջանում մեկնարկած զորավարժություններին և պատրաստ է արձագանքել ցանկացած զարգացման: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Արցախում շատ հանգիստ տրամադրություն է, իհարկե, բանակը բերվել է պատրաստության համապատասխան աստիճանի և սա բնական է, որովհետև նույնիսկ, եթե բարեկամական հարևան երկրներում է զորավարժություն լինում, մյուս երկրների զինված ուժերը բերվում են պատրաստության այդ աստիճանին: Սա ընթացակարգ է: Առավել ևս, երբ մենք ունենք հակառակորդ, որը չի էլ թաքցնում իր նպատակաները», – ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծել է, որ, իհարկե, բանակը պետք է միշտ հզոր լինի, սակայն, նմանատիպ մարտահրավերներին արձագանքելը միայն Զինված ուժերի խնդիրը չէ:
«Ճակատից բացի պետք է նաև ամուր թիկունք: Իսկ ամուր թիկունքը` միասնականությունն է»,- ամփոփել է Բաբայանը:
Հուլիսի 2-6-ը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ զորավարժություններ կանցկացնեն տարբեր տեսակի զորքերի, հատուկ նշանակության ուժերի, բանակի տարբեր միավորումների մասնակցությամբ: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը:Զորավարժություններին կմասնակցի մոտ 20.000 զինծառայող, մինչև 120 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, տարբեր տրամաչափի ավելի քան 200 հրթիռահրետանային կայանք, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, մինչև 30 միավոր տարբեր նշանակության բանակային և ճակատային ավիացիա:
Ընթերցեք նաև. ՀՀ ԶՈւ-ն թույլ չի տվել հակառակորդին ամրապնդել դիրքերը Նախիջևանի ուղղությամբ. Կա 1 վիրավոր (վիդեո)

2 Июль 2018 - 10:46 AMT
Бабаян: В Арцахе следят за азербайджанскими военными учениями и готовы реагировать на любое развитие
В Арцахе следят за стартовавшими 2 июля в Азербайджане военными учениями и готовы реагировать на любое развитие. Об этом заявил пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян, передает Aysor.am.
«В Арцахе очень спокойное настроение, конечно, армия приведена в надлежащую степень боевой готовности, и это нормально, поскольку даже если военные учения проходят в дружественных соседних странах, вооруженные силы других стран приводятся в степень боевой готовности. Это установленная процедура. Тем более, когда мы имеем дело с противником, который даже не скрывает своих целей», – заявил Бабаян.
Он подчеркнул, что армия всегда должна быть сильной, однако реагирование на подобные вызовы – не только задача вооруженных сил.
«Кроме фронта нужен также крепкий тыл. А крепкий тыл – это единство», – резюмировал Давид Бабаян.
Со 2 по 6 июля ВС Азербайджана проводят широкомасштабные учения. К учениям привлечены до 20 тысяч личного состава военнослужащих, до 120 единиц танков и другой бронетехники, свыше 200 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения. В ходе учений будет отрабатываться наступательная операция, предусматривается также проведение боевых стрельб с применением самых современных видов вооружения и военной техники.