Մայիսի կեսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը նշանակվեց այդ պաշտոնում օրեր տևած փողոցային բողոքներից հետո, ձևավորեց նոր կառավարությունը: Նախարարների միջին տարիքը 40-ից մի փոքր է ավելի:
Ինչպես և խոստացել էր Փաշինյանը, նոր կառավարությունում չկան գործարարներ և օլիգարխներ, ինչն, ընդհանուր առմամբ, հավանություն է ստացել հանրության շրջանում: Ավելի հոռետեսորեն է երկրի բնակչությունը վերաբերում այն հանգամանքին, որ պատասխանատու պաշտոնները ստանձնել են հիմնականում վարչական աշխատանքի փորձ չունեցող երիտասարդներ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ի՞նչ սկզբունքով է ձևավորել կառավարությունը Փաշինյանը: Քաղաքագետ Միքայել Զոլյանը 3 խումբ է առանձնացնում: «Առաջին խումբը դա Փաշինյանի թիմն է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամներն ու բողոքի շարժման ակտիվ մասնակիցները»,-պարզաբանում է փորձագետը: Որպես առավելություն նա նշում է նրանց «երիտասարդ լինելը, լավ, չարատավորված հեղինակությունը, կոմունիկացիայի ժամանակակից մեթոդներին տիրապետելը»:
«Հետաքրքրական է, որ ժողովրդի շրջանում մեծ հեղինակություն է ձեռք բերել ԱԱԾ տնօրեն 39-ամյա Արթուր Վանեցյանը, մինչդեռ նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցնող մարդկանցից վախենում էին և նույնիսկ ատում: 1,5 ամսվա աշխատանքի ընթացքում նա հասցրել է բազմամիլիոնանոց հանցավոր սխեմաներ բացահայտել ՊԵԿ պաշտոնյաների մասնակցությամբ, բացահայտել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և խոշոր գումարների յոււրացման դեպքեր որոշ զորամասերում: Չեն խուսափել պատասխանատվությունից նաև նախկին իշխանական վերնախավի հարազատները: Արդեն քրգործեր են հարուցվել երկրի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր և նրա ընտանիքի անդամների դեմ»,-նշում է պարբերականը:
Ըստ Զոլյանի, այս խմբի գլխավոր թերություններից մեկը բարձր պաշտոններում աշխատանքի փորձի բացակայությունն է, թեև, դա այս պայմաններում, ավելի շուտ առավելություն է:
«Մյուս խումբը պայմանականորեն ասած տեխնոկրատներն են, պրոֆեսիոնալները, որոնք կարևոր դիրքեր են զբաղեցրել նաև նախկին իշխանության օրոք, բայց չեն եղել կոռուպցիոն սկանդալների մասնակից»,-պարզաբանել է փորձագետը:
Իսկ երրորդ խումբն, ըստ նրա, Փաշինյանի դաշնակիցներն են այլ կուսակցություններից, որոնք կազմեցին կոալիցիոն կառավարությունը: Այդ կուսակցությունների մի մասի հետ գործակցությունը ժամանակավոր է, քանի ոև ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն, հավանաբար, առանձին կմասնակցեն ԱԺ ընտրություններին:
Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը նոր կառավարության գլխավոր նվաճումն է համարում այն, որ իշխանությունը կատարում է կոռուպցիայի դեմ պայքարելու վերաբերյալ խոստումը: Ըստ նրա, ամենագլխավոր խնդիրը, որը դեռ պետք է լուծի նոր կառավարությունը, դա կոռուպցիան որպես երևույթ արմատախիլ անելն է, թույլ չտալը, որ այն հարմարվի նոր իրողություններին, ինչպես նաև թույլ չտա, որ մեծ փողերը «փախչեն» երկրից, ինչը կարող է վատթարացնել տնտեսական իրավիճակը երկրում:
Կառավարության գործունեության մեկ այլ առավելություն Զոլյանը համարում է թափանցիկ գործելաոճը: «Եվ Փաշինյանը, և կառավարության անդամները հաճույքով են շփվում մամուլի հետ, անմիջական կապ են պահում հանրության հետ սոցցանցերի միջոցով»: Ինքը վարչապետը, կրթության և առողջապահության նախարարները կանոնավոր կերպով ուղիղ եթեր են դուրս գալիս սոցցանցերի միջոցով, պատասխանում են հարցերին:
Որպես նոր կառավարության թերություն փորձագետը նշում է բարեփոխումների ընդհանուր ռազմավարության բացակայությունը և համակարգման պակասը տարբեր գերատեսչությունների միջև, ճիշտ է, նշվում է, որ պատճառն այն է, որ թիմի անդամները դեռ միասին աշխատելու բավարար փորձ չունեն:
Այնուամենայնիվ, ըստ Ռուբեն Մեհրաբյանի, նոր կառավարությունը շատ ժամանակ չունի: «Արդեն աշնան սկզբին, երբ կլրանա նոր կառավարության աշխատանքի 100 օրը, բոլոր չլուծված հարցերը կարող են բարձրացվել նոր սրությամբ ոչ միայն ընդդիմադիրների, այլ նաև նոր իշխանություններին սատարողների կողմից»:

В середине мая премьер-министр Армении Никол Пашинян, назначенный на эту должность после многодневных уличных протестов, сформировал новое правительство. Средний возраст министров составил немногим больше 40 лет.
Как и обещал Никол Пашинян, в новом правительстве не оказалось бизнесменов и олигархов, что, в целом, вызвало одобрительную реакцию в обществе. Более скептично население страны отнеслось к тому, что на ответственные должности попали преимущественно молодые люди без опыта административной работы, пишет Deutsche Welle.
По какому принципу Пашинян формировал новый кабинет министров? Армянский политолог Микаэл Золян выделяет в нем три группы. «Первая – команда Пашиняна, люди, состоявшие в партии «Гражданский договор» и активно участвовавшие в протестном движении», – поясняет эксперт. Среди их плюсов он называет «молодость, энергичность, хорошую незапятнанную репутацию, умение использовать современные способы коммуникации».
«Любопытно, что огромной популярностью в народе пользуется директор Службы национальной безопасности (СНБ) 39-летний Артур Ванецян, в то время как в прежние времена людей, занимавших этот пост, боялись и даже ненавидели. За полтора месяца работы он успел раскрыть многомиллионные преступные схемы с участием чиновников комитета по госдоходам, выявить случаи превышения должностных полномочий и присвоения в особо крупных размерах в отдельных войсковых частях. Не ушли от ответственности и родственники бывшей армянской верхушки. Уже возбуждены уголовные дела против брата и членов семьи экс-президента страны Сержа Саргсяна»,- отмечает издание.
Среди главных минусов этой группы – отсутствие опыта работы на высоких должностях, хотя, как отмечает Микаэль Золян, в нынешних условиях это, скорее, плюс.
«Другая группа – условно, технократы, хорошие профессионалы, работавшие на относительно важных позициях при предыдущей власти, но не замеченные в коррупционных скандалах», – разъясняет эксперт. Третью же группу, по его словам, составили союзники Пашиняна из других партий, вошедших в коалиционное правительство. С некоторыми из этих партий сотрудничество носит временный характер, поскольку «Процветающая Армения» и «Дашнакцутюн», скорее всего, пойдут на новые выборы в парламент отдельно, прогнозирует политолог.
Эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян главным достижением нового правительства называет то, что власть исполнила свое обещание бороться с коррупцией.По его мнению, самая главная задача, которую еще предстоит решить новой власти, – это искоренить коррупцию как явление, не допустить ее мимикрии к новым условиям, а также не допустить «бегства» больших денег из страны, что может грозить реальным ухудшением экономической ситуации.
Другим плюсом нового правительства Микаэл Золян называет прозрачность его деятельности: «И Пашинян, и члены его кабинета охотно идут на общение с прессой, поддерживают непосредственные контакты с обществом через соцсети». Так, сам премьер, министры здравоохранения и образования регулярно выходят в прямой эфир в соцсетях и отвечают на вопросы пользователей.
Среди минусов нового правительства эксперт называет отсутствие общей стратегии реформ и недостаток координации между различными ведомствами, правда, оговаривается, что происходит это ввиду недостаточной сработанности членов команды.
Тем не менее, слишком много времени на раскачку у нового правительства нет, заключает Рубен Меграбян: «Уже в начале осени, когда исполнится 100 дней его работы, все нерешенные вопросы могут быть подняты со всей остротой не только оппонентами, но и теми, кто поддерживает новую власть».