ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կապի է մեջ է վիդեոբլոգեր Վլադիսլավ Մոսեսովի հետ, որը տեսանյութ էր հրապարակել և հայտարարել, որ Ադրբեջան կատարած այցից հետո իր կյանքին վտանգ է սպառնում։ Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Ավելի վաղ Ադրբեջան այցելած հայկական արմատներով բելառուսցի բլոգեր Վլադիսլավ Մոսեսովը, որը հայտնի է որպես Վլադ Մագա, ահազանգում է, որ Ադրբեջանն իր նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել, և որ իր կյաքին վտանգ է սպառնում: Այս մասին բլոգերը հայտնել է իր կողմից հրապարակված տեսանյութում:
«Մենք կապի մեջ ենք նրա հետ։ Այս պահին քայլեր են ձեռնարկվում գնահատելու այդ վտանգավորության աստիճանը, ինչպես նաև հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու», – ասել է Տիգրան Բալայանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Հաշվի առնելով, որ Վլադիսլավ Մոսեսովը Բելառուսի քաղաքացի է, Բալայանի խոսքով, Բելառուսի իշխանություններն իրենց քաղաքացուն պաշտպանելու և նրա անվտանգության համար պետք է որոշակի գործողություններ ձեռնարկեն։
Բելառուսցի բլոգեր Վլադիսլավ Մոսեսովն այցելել էր Ադրբեջան: Նա պատմել էր, որ ագրեսիայի ու թշնամանքի է ականատես եղել Ադրբեջանում, որը չի տեսել որևէ այլ երկրում: Մասնավորապես Գյանջայում նա որոնել է հայերի լքած տները: Նակարողացել է գտնել իր ծնողների տունը, որոնք փախել են այնտեղից, երբ քաղաքում հայերի ջարդեր սկսվեցին, իսկ նրանց տունն ադրբեջանցիներն են զավթել: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որը 7 ամիս անցկացրել է Ադրբեջանի Բաքվում և որին հետո արտահանձնել են Իսրայելին:

МИД Армении находится на связи с белорусским блогером с армянскими корнями Владиславом Мосесовым, выступающим под псевдонимом Влад Мага, который после посещения Азербайджана и публикации видеоотчета, заявил, что его жизнь в опасности, и он получает угрозы с азербайджанской стороны. Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.
«Мы на связи с ним. Сейчас проводятся действия, чтобы оценить уровень угрозы, а также оказать возможное содействие», – сказал Балаян на брифинге, пишет Aysor.am.
По его словам, учитывая, что Мовсесов является гражданином Белоруссии, то и власти этой страны должны предпринять действия по его защите.
Ранее блогер объявил о преследовании со стороны Азербайджана после того, как он побывал в этой стране.
Российско-израильский блогер Александр Лапшин сообщил в начале июля, что Влад Мага смог поехать в Азербайджан и добраться до дома своих родителей в Гяндже (Кировабаде), которые убежали оттуда во время армянских погромов. После посещения Азербайджана Влад Мага направился в Армению и Карабах. Угрозы в отношении Влада стали поступать после видеооролика, рассказывающего про его поездку в Азербайджан.
Читайте также:Посетивший Азербайджан блогер-армянин скрылся от угроз и добрался «до безопасной точки» (видео)