Ռուս պրանկերներ Վալդիմիր Կուզնեցովը (Վովան) ու Ալեքսեյ Ստոլյարովը (Լեքսուս), ներկայանալով որպես ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի հետ քննարկել են միջազգային իրավիճակն ու հրավիրել նրան Երևան՝ խորոված ուտելու:
Նրանք շփվել են նաև եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ: Դատելով խոսակցությունների բովանդակությունից, դրանք տեղի են ունեցել Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց մի որոշ ժամանակ անց, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Յունկերին Վովանն ու Լեքսուսը բողոքել են ԱՄՆ կողմից զգացվող ճնշումից: Ի պատասխան եվրոպացի պաշտոնյան ասել է, որ «իրենք ստիպված են կրկին ու կրկին բացատրել Թրամփին ինչպես է կառուցված աշխարհը: Նա չի հասկանում, թե ինչ է կատարվում: Մենք պետք է համոզվենք, որ նա սկսում է ավելի լավ հասկանալ այն, ինչ կատարվում է Հայաստանում: Լավ է: Ամեն ինչ լավ է: Հաջողություն եմ մաղթում»,-ասել է Յունկերը:
Պրանկերները Յունկերին Երևան են հրավիրել, որտեղ «անզուգական հայկական խորոված են պատրաստում»: Նրանք առաջարկել են Յունկերին խորոված պատրաստել Երևանի հրապարակում և «յուրօրինակ հանրահավաք անցկացնել»:
«Վատ չի հնչում: Այս տարի երևի նման հնարավորություն չլինի, իսկ հաջորդ տարի կգտնենք հարմար ժամանակ և հնարավորութոյուն»,-ասել է Յունկերը:
Իր հերթին Մոգերինին պրանկերների հետ զրույցում ասել է, որ ՀՀ նոր իշխանությունները պետք է պահպանեն լավ հարաբերություններն իր գործընկերների հետ և ընտրություն չանեն հօգուտ մեկ երկրի, որպեսզի չկրկնվի ուկրաինական սցենարը: Նա ասել է նաև, թե Բրյուսելը միշտ չէ, որ այդպես է մտածել:
«Պետք է շատ զգույշ գործենք և խուսափենք իրադարձությունների նման զարգացումից: Հարկ է նշել նաև, որ Հայաստանը որպես երկիր իրավունք ունի իր ընտրությունն անել»,-ասել է Մոգերինին:
Նա հավելել է, թե Բրյուսելը չի խնդրում «բացառիկ պայմաններով բարեկամության մասին»: «Գիտեմ, նախկինում մենք այլ մոտեցման կողմնակից էինք, սակայն, մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի դուք զգաք այդ ազատությունը և գործելու տարածքը, որպեսզի ստիպված չլինենք ընտրություն անել հօգուտ գործընկերներից որևէ մեկի»,-ասել է Մոգերինին:
Ավելի վաղ Վովանը և Լեքսուսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից հեռախոսազրույց էին ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ: ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել էր Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, ասել, որ կազմակերպությունը, նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը պատրաստակամ են աջակցել Հայաստանին ընտրական օրենսդրության բարեփոխման գործում:
Նույն պրանկերները Փաշինյանի անունից խոսել էին խոսել էին նաև Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնի հետ: Դիվանագետը Փաշինյանին մի քանի խորհուրդ է տվել, թե ինչպես պետք է շփվել Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Российские пранкеры Владимир Кузнецов (Вован) и Алексей Столяров (Лексус), представившись премьер-министром Армении Николом Пашиняном, обсудили с главой Еврокомиссии Жаном-Клодом Юнкером международную обстановку, а также пригласили его на шашлыки в Ереван.
Кроме того, они пообщались с главой европейской дипломатии Федерикой Могерини. Судя по содержанию разговоров, они состоялись вскоре после избрания Пашиняна премьер-министром, передает РИА Новости.
В разговоре с Юнкером Вован и Лексус пожаловались на давление со стороны США. В ответ еврочиновник заявил, что «нам приходится вновь и вновь объяснять господину Трампу (президенту США Дональду Трампу – ред.), как устроен мир. «Он не понимает, что происходит. И нам следует убедиться в том, что он начнет лучше осознавать происходящее в Армении. Хорошо. Все хорошо. Желаю удачи!» — сказал Юнкер.
Пранкер также пригласил главу Еврокомиссии в Ереван, где «готовят отменное армянское барбекю, у нас его называют «шашлык». Вован и Лексус предложили Юнкеру приготовить шашлык на площади в Ереване и провести «своего рода митинг».
«Это тоже звучит неплохо! Я приеду в следующем году. В этом году это больше не представляется возможным, а в следующем мы найдем подходящие даты и возможность», — заявил Юнкер.
В свою очередь, Могерини в беседе с пранкерами говорила о необходимости для новых властей Армении поддерживать хорошие отношения со всеми партнерами и не делать выбор в пользу одной страны, чтобы не повторился украинский сценарий. При этом она оговорилась, что такой подход Брюссель поддерживал не всегда.
«Нам следует действовать очень осторожно и избегать любого развития событий в этом направлении. При этом необходимо подчеркнуть, что Армения — это страна, которая имеет право делать свой выбор», — заявила Могерини.
Она добавила, что Брюссель не просит «о дружбе на исключительных условиях». «Я знаю, что ранее мы придерживались другого подхода, но для нас очень важно, чтобы вы чувствовали эту свободу и пространство для действий, чтобы вам не приходилось делать выбор в пользу одного или другого партнера», — подчеркнула Могерини.
Политик добавила, что это необходимое условие для конструктивного партнерства, но «не всегда все придерживаются такого подхода».
Ранее российские пранкеры Вован и Лексус разыграли генерального секретаря ОБСЕ Томаса Гремингера.Они представились премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Гремингер поздравил премьера с новой должностью и предложил внести изменения в избирательный кодекс.
Российские пранкеры не в первый раз разыгрывают кого-то от имени Пашиняна. Ранее Вован и Лексус позвонили от его имени главе МИД Великобритании Борису Джонсону. Они обсудили с Джонсоном причастность России к отравлению экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери, поездку журналиста Ксении Собчак в Лондон и секретный антидот президента Украины Петра Порошенко под названием «Опохмел».