Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղը էքստրեմալ Yell Extreme Park-ի հետ կկապվի նոր՝ մոտ 2400 մ երկարությամբ զիփլայնով: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Yell Extreme Park նախագծի հեղինակ և համահիմնադիր Տիգրան Չիբուխչյանը:
Ըստ նախագծի հեղինակի, աշխարհի ամենաերկար Zip Line-ի (պողպատե ճոպանով էքստրեմալ վայրէջքի համար արագընթաց ուղի) շինարարության նախագծի հետ կապված տեխնիկական և ինժեներային խնդիրներ առաջացան:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ զիփլայնի որ երկարությունը լինելու է 2680 մ, բարձրությունը՝ 200-300 մ, թռիչքի տևողությունը՝ 3 րոպե, առավելագույն արագությունը՝ 120կմ/ժ: Այս պահի դրությամբ ամենաերկար Zip Line-ն աշխարհում գործում է Մեքսիկայում, որի երկարությունը 2545 մ է:
«Հաշվարկների ժամանակ խնդիրներ առաջացան ոչ լիարժեք տոպոգրաֆիկ տվյալների պատճառով: Բոլոր միջոցները, որ մենք հավաքել էինք Indiegogo քրաուդֆանդինգային հարթակում, ծախսվել են ինժեներային, ճարտարապետական և տոպոգրաֆիկ աշխատանքների վրա: Սակայն հետո մի շարք խնդիրներ առաջացան և մենք սկսեցինք լուծումներ որոնել: Մինչ մենք զբաղված էինք այդ ամենով, Դուբայում բացվեց ամենաերկար զիփլայնը՝ 2720 մ, իսկ հետո Հարավային Կորեայում: Արդեն ակտուալ չէր աշխարհի ամենաերկար զիփլայն բացելը», – ասել է նա, գրում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ընդ որում, նա նշել է, որ տվյալ պահին աշխատանքներ են ընթանում զիփլայնի վրա մեկ այլ հատվածում, որի երկարությունը կլինի մոտ 2400 մ: Արդյունքում, ըստ նրա, հայկական նախագիծը կընդգրկվի աշխարհի ամենաերկար զիփլայնների 10-յակում:
«Այստեղ արդեն հասկանալի է մեր լոգիստիկան: Մենք կետը բացում ենք գյուղի միջով, որպեսզի այն կապենք զբոսայգու հետ: Ամեն դեպքում մեր զիփլայնը երկար է լինելու, թեև ոչ ամենաերկարն աշխարհում»,-ասել է նա:
Չիբուխչյանը հավելել է, որ քրաուդֆանդիգի միջոցով տոմսեր գնողները կկարողանան օգտվել զբոսայգու բոլոր ծառայություններից կախված իրենց նվիրատվություններից և առանց ժամանակի սահմանափակման:
Նա նշել է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է առաջարկել մոտ 20 ծառայություն, մասնավորապես, կկառուցվի ավելի հարմար վարչական շենք, ֆուդկորտ, «պարսատիկ» ատրակցիոն:
«Yell Extreme Park» նախագիծը 2015 թվականից իրականացնում է ոլորտի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր՝ ձգտելով դառնալ տարածաշրջանում տուրիզմի խոշոր կենտրոն: Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում զարգացնել արկածային զբոսաշրջությունը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր, ակտիվացնել հասարակական կյանքը և խթանել առողջ ապրելակերպը:

23 Июль 2018 - 09:34 AMT
Село Енокаван в Тавушкой области будет связано с парком экстремальных аттракционов Yell Extreme Park посредством нового зиплайна длиной порядка 2400 метров. Об этом сообщил журналистам автор и сооснователь проекта Yell Extreme Park Тигран Чибухчян.
По словам основателя парка, с проектом по строительству самого длинного в мире Zip Line (скоростная трасса для экстремального спуска по стальному канату) возникли технические и инженерные проблемы.
Ранее сообщалось, что его длина составит 2680 м, высота – 200-300 м, продолжительность полета – 3 минуты, максимальная скорость – 120 км/ч. Самый длинный на тот момент в мире Zip Line функционировал в Мексике, его протяженность составляла 2545 метров.
«Возникли проблемы с расчетами из-за неполных топографических данных. Все средства, которые мы собрали через краудфандинговую платформу Indiegogo, были израсходованы на инженерные, архитектурные работы и топографию. Но затем возник ряд проблем, и мы начали искать решения. Пока мы все это делали, в Дубае появился самый длинный зиплайн (2720 метров), а после в Южной Корее. Уже стало неактуальным открывать самый длинный в мире зиплайн», – сказал он, пишет «Новости-Армения».
При этом он отметил, что на данный момент ведется работа над проектом нового зиплайна на другом участке, который будет длиной порядка 2400 метров. В результате, по его словам, Армения войдет в список 10 стран с самым длинным зиплайном в мире.
«Тут уже понятна наша логистика. Мы эту точку открываем через село, чтобы связать его с парком. В любом случае у нас будет длинный зип, но не самый длинный в мире», – сказал он.
Чибухчян добавил, что купившие билеты посредством крауфандинга смогут воспользоваться всеми услугами парка в зависимости от пожертвований и без ограничений по времени.
Он отметил, что в рамках программы предполагается предложить около 20 услуг, в частности будут построены более удобная администрация, фудкорт, аттракцион «рогатка».