Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, արձագանքելով Արցախի ՊԲ հրամանատար Լևոն Մնացականյանի հայտարարությանը՝ անհրաժեշտտության դեպքում Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ին հարվածելու հայկական կողմի պատրաստակամության մասին, հայտարարել է, որ «ՀՀ տարածքում կան օբյեկտներ, որոնց ոչնչացումից հետո այնտեղ հարյուրավոր տարիներ կյանք չի լինի»:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն չի մատնանշել հայտարարությունում Մեծամորի ԱԷԿ-ը, սակայն միակ օբյեկտը, որի վնասվելու դեպքում տեսականորեն «ՀՀ տարածքում հարյուրավոր տարիներ կյանք չի լինի», Մեծամորի ԱԷԿ-ն է։ ԱԷԿ-ի հետ որևէ միջադեպ, սակայն, վտանգելու է ոչ միայն ՀՀ-ն, այլ նաև Թուրքիան, Իրանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը, ընդ որում՝ թե Նախիջևանի ինքնավար հանրապետությունը, թե Ադրբեջանի մնացած տարածքը։
Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ «Ադրբեջանի զինանոցում առկա են ավերիչ ուժ ունեցող սպառազինության ամենաարդիական միջոցները, որոնք կարող են սեղմ ժամկետում ոչնչացնել հակառակորդի բոլոր կարևոր ռազմական օբյեկտներն ու կապի ռազմավարական գծերը», հայտնում է 1news.az-ը:
Նախարարությունը նաև հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ՀՕՊ և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը լիովին ապահովում են երկրի օդային տարածքի, պետական ու ռազմական օբյեկտների անվտանգությունը:
Ավելի վաղ Արցախի ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը հայտարարել էր, որ Արցախի ՊԲ-ն անհապաղ կհարվածի ադրբեջանական Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ին, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն առաջանա: Մնացականյանը հայտնել է, որ Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ը որպես թիրախ ներառված է ՊԲ տակտիկական պլաններում,

The Azerbaijani Defense Ministry has declared that there are certain targets on the territory of Armenia whose destruction will lead to "human extinction for centuries.”
The statement came after Nagorno Karabakh Defense Minister Levon Mnatsakanyan said that the Defense Army will immediately strike the Mingachevir Hydro Power Station in Azerbaijan in the event of necessity.
The Ministry of Defense of Azerbaijan did not specifically mention the Metsamor nuclear power plant in Armenia, but the NPP is theoretically the only facility whose destruction could lead to "human extinction for centuries” in the area. However, any catastrophe at the plant would endanger not only Armenia, but also Turkey, Iran, Georgia and Azerbaijan.
"The most modern weapon systems of our armed forces, possessing destructive power are capable of destroying all important military facilities and strategic communication lines of the rival in a short period of time," the Azerbaijani Defense Ministry said in a statement, 1news.az reports.
At a meeting with reporters, Mnatsakanyan said that Mingachevir HPP is included in the tactical plans of the Karabakh Defense Army as a target.