Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, արձագանքելով Արցախի ՊԲ հրամանատար Լևոն Մնացականյանի հայտարարությանը՝ անհրաժեշտտության դեպքում Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ին հարվածելու հայկական կողմի պատրաստակամության մասին, հայտարարել է, որ «ՀՀ տարածքում կան օբյեկտներ, որոնց ոչնչացումից հետո այնտեղ հարյուրավոր տարիներ կյանք չի լինի»:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն չի մատնանշել հայտարարությունում Մեծամորի ԱԷԿ-ը, սակայն միակ օբյեկտը, որի վնասվելու դեպքում տեսականորեն «ՀՀ տարածքում հարյուրավոր տարիներ կյանք չի լինի», Մեծամորի ԱԷԿ-ն է։ ԱԷԿ-ի հետ որևէ միջադեպ, սակայն, վտանգելու է ոչ միայն ՀՀ-ն, այլ նաև Թուրքիան, Իրանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը, ընդ որում՝ թե Նախիջևանի ինքնավար հանրապետությունը, թե Ադրբեջանի մնացած տարածքը։
Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ «Ադրբեջանի զինանոցում առկա են ավերիչ ուժ ունեցող սպառազինության ամենաարդիական միջոցները, որոնք կարող են սեղմ ժամկետում ոչնչացնել հակառակորդի բոլոր կարևոր ռազմական օբյեկտներն ու կապի ռազմավարական գծերը», հայտնում է 1news.az-ը:
Նախարարությունը նաև հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ՀՕՊ և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը լիովին ապահովում են երկրի օդային տարածքի, պետական ու ռազմական օբյեկտների անվտանգությունը:
Ավելի վաղ Արցախի ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը հայտարարել էր, որ Արցախի ՊԲ-ն անհապաղ կհարվածի ադրբեջանական Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ին, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն առաջանա: Մնացականյանը հայտնել է, որ Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ը որպես թիրախ ներառված է ՊԲ տակտիկական պլաններում,

Министерство обороны Азербайджана, комментируя заявление главы Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Левона Мнацаканяна о том, что в случае необходимости будет нанесен удар по Мингечаурской ГЭС, заявило, что на территории Армении также «есть объекты, после уничтожения которых там на протяжении столетий жизни не будет»
Министерство обороны Азербайджана не сказало прямо о Мецаморской атомной электростанции, но единственным объектом, после уничтожения которого на территории «на протяжении столетий жизни не будет» теоретически является Мецаморская АЭС.Однако любая катастрофа с АЭС поставит под угрозу не только Армению, но и Турцию, Иран, Грузию и Азербайджан – как Нахичеванскую автономную республику, так и остальную часть Азербайджана.
«Находящиеся в распоряжении нашей армии и обладающие разрушительной силой самые современные системы вооружения способны за короткий период уничтожить все важные военные объекты и стратегические линии связи противника»,- говорится в заявлении Минобороны Азербайджана, пишет 1news.az.
В министерстве также отметили, что системы противовоздушной и противоракетной обороны Азербайджана полностью обеспечивают безопасность воздушного пространства страны, государственных и военных объектов спецназначения.
Ранееглава Минобороны НКР Левон Мнацаканян заявил, что Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) незамедлительно нанесет удар по Мингечаурской ГЭС (Азербайджан), если возникнет такая необходимость.Мнацаканян сообщил, что Мингечаурская ГЭС как цель включена в тактические планы Армии обороны НКР.