ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ անձնական հանդիպման ընթացքում: Այդ մասին Փաշինյանը հայտարարել է Al-Jazeera-ին տված հարցազրույցում:
«Պատրաստ եմ դեմ առ դեմ հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով»,-ասել է վարչապետը:
Ըստ նրա, բանակացությունները հնարավոր են բացառապես խաղաղ մթնոլորտի պայմաններում: «Մենք ունենք հակամարտությունը կարգավորելու իրական կամք և իրական ցանկություն: Մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, սակայն, ես պնդում եմ, որ մենք ոչինչ չենք անելու ահաբեկման մթնոլորտում: Կարևոր է խաղաղության մթնոլորտ ստեղծել»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ Բաքուն գիտակցաբար է սրում իրավիճակն Արցախի Հանրապետության շուրջ: Ըստ նրա, այդպիսով Ալիևի կառավարությունը շեղում է ադրբեջանցիների ուշադրությունը ներքին խնդիրներից:
Ավելի վաղ Փաշինյանը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ունի բոլոր միջոցները թույլ չտալու համար նոր սրացում տարածաշրջանում և զերծ պահելու համար Ադրբեջանին ՀՀ և Արցախի վրա հարձակվելուց:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян готов обсудить урегулирование карабахского конфликта в ходе личной встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом сам Пашинян заявил в интервью Al-Jazeera.
«Я готов встретиться лицом к лицу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым с целью урегулирования карабахского конфликта», – сказал премьер.
По его словам, переговоры возможны исключительно в мирной атмосфере между странами.
«У нас есть реальная воля и реальное желание мирно разрешить этот конфликт. Мы готовы к переговорам, но я настаиваю, что мы не собираемся ничего делать в атмосфере запугивания. Важно создать атмосферу мира»,- сказал Пашинян.
Премьер Армении выразил уверенность, что Баку сознательно обостряет ситуацию вокруг Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). По его словам, таким образом правительство Алиева отвлекает внимание азербайджанцев от внутренних проблем.
Ранее Пашинян в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил, что у России есть все средства не допустить виток новой эскалации в регионе и придержать Азербайджан от нападения на Армению и на Карабах.
«У России есть все рычаги, все возможности, чтобы не допустить войну, и я не могу никак поверить, что наш стратегический партнер, наш многовековой брат и наш многовековой друг допустит войну. Я не могу этому поверить»,- сказал Пашинян.