Հետխորհրդային երկրներից ՀՀ քաղաքացիներին առավել բարդ է շենգենի վիզա ստանալ Գերմանիա: Նրանք հաճախ մերժվում են, գրում է Deutsche Welle-ն:
2008-2017թթ. ՀՀ քաղաքացիները Գերմանիա զբոսաշրջային վիզա ստանալու համար 120.490 դիմում են ներկայացրել: 8,4%-ի դեպքում նրանք մերժվել են: Նմանատիպ իրավիճակ է Ադրբեջանի, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրներում՝ Ուզբեկստանի և Ղրղզստանի պարագայում: Նշվում է, որ վերջին տասնամյակում վիճակագրությունն այս հարցում գրեթե չի փոխվել:
ՌԴ և Բելառուսի քաղաքացիների համար ավելի հեշտ է ձևակերպել շենգենյան վիզա դեպի Գերմանիա: 2008-2017թթ. ռուսաստանցիներն ավելի քան 3,5 մլն դիմում են ներկայացրել, նրանց հաջորդում են Բելառուսի և Ղազախստանի քաղաքացիները՝ 635.000 և 367.000 հարցում համապատասխանաբար:
Գերմանիայի ԱԳՆ-ում հրաժարվել են նշել մերժումների կոնկրետ պատճառները՝ նշելով, որ որոշումը կայացնում է տվյալ երկրում Գերմանիայի դեսպանատունը օբյեկտիվ չափանիշների հիման վրա:
Օրինակ, հավակնորդը պետք է ապացուցի, որ բավարար ֆինանսական միջոցներ ունի Գերմանիա մեկնելու համար, կամ ունի այնտեղ ընկերներ կամ բարեկամներ, որոնք կարող են հոգալ նրա ծախսերը: Նախարարությունում հերքել են, որ մերժումը կարող է կապված լինել այն հանգամանքի հետ, թե որ երկրի քաղաքացի է հայտատուն:
Սակայն փորձագետներից շատերը կարծում են, որ դա չի համապատախանում իրականությանը: Նշվում է, որ արևմտայն երկրները հաճախ են որոշոում կայացնում՝ ելնելով ոչ պաշտոնական չափանիշներից, ինչպիսիք են, օրինակ, ներքաղաքական և տնտեսական իրավիճակը տվյալ երկրում, արտագաղթի բարձր տեմպերը կամ ահաբեկչական մեծ սպառնալիքը:

In the CIS space, citizens of Armenia are most often denied a Schengen visa by Germany, Deutsche Welle reports.
Between 2008 and 2017, Armenian citizens filed 120,490 applications for German tourist visas, with 8.4% of all the applicants receiving rejections.
Things are going pretty much the same way in neighboring Azerbaijan, as well as in Central Asian countries of Uzbekistan and Kyrgyzstan. At the same time, the report says, the statistics of rejections in the Schengen visa have practically remained unchanged in the last decade.
The German Foreign Ministry failed to provide specific reasons for refusals, limiting themselves to general wording.
The Ministry explained that the decision to issue a visa is made by the German Embassy in a specific country on the basis of objective criteria.
For example, an applicant must prove that they have enough money to travel to Germany, or have friends or relatives there who are ready to bear all the costs.
Allegations that the decision to issue a visa often depends on the applicant’s citizenship was refuted in the ministry.