Ռուսաստանի կալանավայրերից մեկում դաժանաբար խոշտանգվել և սպանվել է 33-ամյա Գոռ Հովակիմյանը, սակայն քրգործ չի հարուցվել, իսկ կալանավայրի ղեկավարությունը փորձել է թաքցնել հարազատներից մահվան փաստը: Այդ մասին ռուսական «Նովայա գազետա» պարբերականին է գրել մահացածի քույրը՝ Անի Սիմոնյանը:
Գոռ Հովակիմյանը պատիժը կրել է Վլադիմիրի շրջանի թիվ 6 քրեակատարողական հիմնարկում, Մելեխովո ավանում:
Գաղութի ղեկավարությունը թաքցրել է մահվան փաստը, որպեսզի դին ճանաչվի չպահանջված և հուղարկավորվի առանց հարազատներին հանձնելու, իսկ մահվան իրական պատճառը չբացահայտվի:
«Մենք Մոսկվայում ենք ապրում, հնարավորություն չի եղել հաճախ այցելել եղբորս: Երկար ժամանակ տեղեկություն չկար նրանից, սովորաբար եղբայրս ամիսը մեկ անգամ զանգահարում էր, իսկ հիմա զանգ չկար: Մենք շատ անհանգիստ էինք: Մորս մոտ խուճապ սկսվեց, նա կանխազգացում ուներ: Հուլիսի 11-ին մենք զանգահարեցինք գաղութ՝ մեզ ասացին, որ նա ողջ առողջ է: Բայց մայրս շատ անհանգիստ էր և առավոտյան մյուս եղբորս հետ գնաց գաղութ, տեսակցություն խնդրելու: Եվ այդ ժամանակ միայն նրանց հայտնեցին, որ Գոռը մահացել է դեռևս հուլիսի 6-ին, իսկ նրանք չեն հայտնել հարազատներին»,-ասվում է Անի Սիմոնյանի նամակում:
Այն օրը, երբ հարազատները մեկնել են գաղութ, վերջինն էր, երբ կարելի էր վերցնել դին, քանի որ եթե մահից 7 օր է անցնում, իսկ դին չեն պահանջում, հուղարկավորում են գաղութում: Հարազատներին ասել են, որ դիահերձման արդյունքում պարզվել է, որ ոչ մի կրիմինալ չկա, Գոռը մահացել է բնական մահով:
Սակայն հարազատները քաղաքային դիահերձարանում կարողացել են նկարահնել մարմինը՝ ոտքերի և ձեռքերի կոտրված մատներով, էլեկտրաշոկերի բազմաթիվ հետքերով՝ մարմնի վրա ողջ տեղ չի եղել, միայն դեմքին ձեռք չեն տվել:
Դիահերձման արձանագրության պատճենը հարազատներին չեն տվել, ասել են, որ դատախազն ու դատական փորձագետը ստորագրել են, իսկ որպես մահվան պատճառ նշված է երկկողմ թոքաբորբը:
Գոռ Հովակիմյանը դատապարտված է եղել 8 տարվա ազատազրկման: Նա պատիժը կրում էր այդ կալանավայրում արդեն 4 տարի, որի ընթացքում նրան միայն մեկ անգամ են թույլատրել տեսակցել հարազատների հետ՝ Գոռը բողոքել է պահման պայմաններից, ասել, որ իրեն մեկուսարանում են պահում և ծեծում են, քանի որ չի գործակցում գաղութի ղեկավարության հետ: Հովակիմյանը դատապարտված էր թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար, սակայն երբեք չի ճանաչել իր մեղքը:

A 33-year-old Armenian prisoner, Gov Hovakimyan, was brutally murdered in a detention facility in Russia, but no criminal case was launched and the prison authorities tried to hide the fact of death from the relatives of the murdered, Gor’s sister, Ani Simonyan has revealed, according to Novaya Gazeta.
Gor Hovakimyan was serving a prison sentence in the No. 6 corrective labor colony in the village of Melekhovo in the Vladimir Oblast.
“The administration of the colony hid the fact of Gor’s death from the relatives so that the corpse could be recognized unclaimed and buried in order to conceal the true causes of my brother's death,” Ani said in a message.
She noted that Hovakimyan's family live in Moscow and could not afford to visit him in the colony frequently.
“We hadn’t heard from him for a long time, usually my brother called from the colony once a month, but there was no call this time. We were very worried. My mom was in a panic. In the evening of July 11 we called the colony, and they told us that he was alive and well. But my mother was very concerned, and in the morning she and her brother went to the colony and asked to see my brother. And then they were told that he died on July 6, which means six days had passed. The colony did not inform the family about [his death].”
Seven days after death, a body can be declared unclaimed and simply buried.
“We shot a video in the city morgue: there are traces of taser burns under his arms, his fingers and toes are broken, the genitals are damaged, there is a huge hematoma on the hip, a huge bruise on the waist, the buttocks are also covered in traces of taser burns… Only his face was untouched. In the certificate of death, double pneumonia was cited as the cause of death. My brother was healthy, he never complained about anything in life,” Ani said.