Նոր Զելանդիայի «Կանաչների» կուսակցությունը կոչ է արել երկրի խորհրդարանին սկսել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Գործընթացը սկսելու նախաձեռնողներից մեկը «կանաչներից» Նոր Զելանդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Հարետ Հյուգն է:
Այդ մասին հայտնել է տեղական TVNZ հանրային հեռուստաընկերությունը:
«Մենք մտադիր ենք ճանաչման հարցը ներկայացնել խորհրդարանում և խնդրում ենք բոլոր պատգամավորներին աջակցել մեզ: Հայերի հետ տեղի ունեցածն առնչվում է բոլոր ժողովրդների պատմությանը»,- ասել է պատգամավորը:
Հյուգը նաև հայտարարել է, որ Նոր Զելանդիան Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում պետք է հետևի Գերմանիայի, Նիդերլանդների, Ֆրանսիայի և այլ երկրների օրինակին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել են 1915-ի ողբերգությունը:
Նոր Զելանդիայի Հայ դատի գրասենյակն իր հերթին առաջիկայում երկրի խորհրդարանում կազմակերպելու է «Բնաջնջելու մտադրությունը» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը:

Партия «Зеленых» Новой Зеландии призвала парламент приступить к процессу по признанию Геноцида армян 1915 года. Одним из инициаторов данного процесса стал депутат парламента Новой Зеландии от партии «Зеленых» Гарет Хьюг, сообщает общественная телекомпания «TVNZ».
«Мы намерены представить вопрос признания Геноцида армян в парламенте и просим всех депутатов о поддержке. Произошедшее с армянами имеет отношение к истории каждого народа», — отметил Хьюг.
Депутат также подчеркнул, что в вопросе признания Геноцида армян нужно следовать примеру Германии, Нидерландов, Франции и иных стран мира, которые официально признали и осудили трагедию, произошедшую в Османской империи.
Армянский комитет Новой Зеландии в свою очередь планирует организовать показ документального фильма о Геноциде армян «Намерение разрушить» в парламенте страны.