Իրավիճակը Հայաստանում անդրադառնում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վրա: Այդպիսի կարծիք է հայտնել ՌԴ նախագահի ԼՂ հակամարտության կարգավորման գծով 1992-96թթ. լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Ըստ հեղինակի, իրավիճակն Ադրբեջանում միանշանակ չէ: «Այդ երկրի ֆինանսական հարաբերական բարվոք վիճակը չի կրճատում սոցիալական անհավասարությունը, իսկ իշխող վերնախավը խաբում է ժողովրդին ցուցադրական հայրենասիրությամբ, մշտական սպառնալիքներով՝ ուժով հետ բերել այն ամենն, ինչ կորցրել են 1991-94թթ. պատերազմում, թեև հիանալի հասկանում է նոր պատերազմի ռիսկերն ամբողջ երկրի և առաջին հերթին հենց իր համար: Այստեղից էլ միջադեպերը և նույնիսկ ուժի ցուցադրությունը, բանակցություններում առաջընթացի արգելակումը: Պատերազմի զոհերին նոր պատերազմով չես վերադարձնի, իսկ Ադրբեջանի ղեկավարությունը դեռ ապրում է նախկին թշնամանքով, ոչ թե վեճերի արագ կարգավորմամբ»:
Կազիմիրովը նշում է, որ ՀՀ դիրքորոշումը ԼՂ կարգավորման շուրջ բանակցություններում մինչև վերջերս քիչ թե շատ պարզ էր: «Հայաստանը փոխզիջումներ էր որոնում՝ բացառելով հակամարտության ուժային լուծումը: Դա համապատասխանում էր այն փաստաթղթին, որի հիման վրա էլ հաստատվեց հրադադարը՝ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների Խորհրդի 1994թ. ապրիլի 15-ի հայտարարությանը»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ հայաստանյան թավշյա հեղափոխությունն առաջ բերեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պահանջը՝ վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների սեղանի մոտ:
«Դա համապատասխանում է այդ հակամարտության անսովոր, եռակողմ կոնֆիգուրացիային, առավել ևս, որ 90-ականների կեսերին բանակցել են 3 կողմերը, այսինքն ԼՂ մասնակցությամբ: Ղարաբաղի վերաբերյալ 2 համաձայնագրերն էլ՝ 1994թ. մայիսի 12-ի հրադադարի մասին և 1995-ի փետրվարի 4-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին (ուրիշ համաձայնագրեր չկան և չեն եղել), ստորագրել են հակամարտության բոլոր 3 կողմերը, իսկ այն պատերազմի տարիներին Ադրբեջանն էր առաջինը շփումներ հաստատում ԼՂ հետ շփման գծում իրավիճակից ելնելով: Ավելին, նույնիսկ հրադադարը առաջինը Բաքուն է ստորագրել ԼՂ հետ 1994-ի մայիսի 9-ին, և հետո միայն իմ խնդրանքով հեռախոսով միացել է Հայաստանը: Թվում էր թե, Բաքվում պետք է գիտակցեն, որ այն ժամանակ գործ են ունեցել ԼՂ հետ հենց որպես հակամարտության կողմի հետ, և հետևաբար, բանակցությունների մասնակցի: Ցավոք, այնտեղ «չեն հիշում» այդ մասին»,-գրում է ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին ռուսաստանցի համանախագահը:
Ըստ նրա, վերջին շրջանում կրկին բարդանում է ներքին իրավիճակը Հայաստանում՝ տարաձայնություններ են առաջացել երկրի հայտնի առաջնորդների միջև: «Հազիվ թե պառակտման ոգին նպաստի Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը Բաքվի հետ բանակցություններում: Պատահական չէ, որ Բաքուն արդեն փորձում է մեղադրել Երևանին հանդիպումներն ու բանակցությունները տապալելու կամ ձգձգելու մեջ: Ոչ միայն ներքին իրավիճակը, այլ նաև բանակցային գործընթացը պահանջում են միավորել երկրի բոլոր առանցքային ուժերի ջանքերը: Անհարմար է ինչ-որ բան դրսից առաջարկելը, առավել ևս, առաջին հայացքից, այսքան պարզ մի բան՝ բայց, հավանաբար, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի շուտափույթ հանդիպման կարիք կա՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրների վերաբերյալ միասնական մոտեցում մշակելու նպատակով: Վստահ եմ, որ թարգմանիչ նրանց պետք չի գա, եթե նրանք խոսեն ապագային միտված լեզվով, ոչ թե անցյալին, և մտածեն ԼՂ այն նույն ճակատագրի մասին, որի պատճառով էլ առաջացավ հակամարտութունը 30 տարի առաջ, ոչ թե սեփական դիրքերի մասին»,-կարծում է Կազիմիրովը:
Ըստ նրա, առողջ ուժերի համախմբումը կարևոր է այս հակամարտության բոլոր երեք կողմերի և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման համար:

7 Август 2018 - 09:42 AMT
Обстановка в Армении сказывается на урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе. Такое мнение выразил в своей статье полномочный представитель президента Российской Федерации по политическому урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе в 1992–1996 годах, российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Владимир Казимиров, передает «Независимая газета».
По словам автора, обстановка в Азербайджане неоднозначна: «Относительное финансовое благополучие страны не сокращает социального неравенства, а правящая элита обманывает народ патриотизмом напоказ, постоянными угрозами отыграть силой все, что потеряно в войне 1991–1994 годов, хотя прекрасно понимает риски новой войны для всей страны, и прежде всего для себя самой. Отсюда инциденты и даже проба сил, блокирование подвижек в переговорном процессе. Жертв войны новой войной не вернуть, а руководство Азербайджанской Республики дышит еще прошлой враждой, а не будущим урегулированием споров».
Казимиров отмечает, что позиция Армении в переговорном процессе по Карабаху до последнего времени была более или менее ясна.
«Она (Армени) шла на поиск компромиссов, но непременно при полном исключении попыток силового решения конфликта. Это соответствовало тому документу, на основе которого и было достигнуто прекращение огня – заявлению Совета глав государств СНГ от 15 апреля 1994 года»,- говорится в статье.
Отмечается, что бархатная революция в Армении весной 2018 года привнесла требование премьер-министра РА Никола Пашиняна вернуть за стол переговоров Нагорный Карабах (НК).
«Это соответствует необычной, трехсторонней конфигурации этого конфликта, тем более что в середине 90-х годов переговоры и велись между всеми тремя сторонами, то есть с участием НК. Да и оба соглашения по Карабаху (о перемирии с 12 мая 1994 года и об укреплении режима прекращения огня от 4 февраля 1995 года – других не было и нет) были подписаны всеми тремя сторонами конфликта, а в годы той войны Азербайджан первым завязывал контакты по делам на линии фронта именно с НК. Более того, даже перемирие было прежде всего подписано в Баку 9 мая 1994 года как раз с НК и лишь потом по моей просьбе по телефону подключилась к нему Армения. Казалось бы, в Баку должны сознавать, в каком еще качестве пришлось тогда иметь дело с НК, если не как со стороной конфликта и, следовательно, участником переговоров. Увы, там «не помнят» об этом»,- пишет бывший сопредседатель МГ ОБСЕ от РФ.
По его словам, в последнее время вновь осложняется внутренняя обстановка в Армении, возникли трения между видными лидерами страны.
«Вряд ли дух распрей благоприятствует позициям Армении на переговорах с Баку. Не случайно с Каспия уже пытаются обвинить Ереван в срыве или затяжке встреч и переговоров. Не только внутренняя ситуация, но и переговорный процесс требует единения усилий всех ключевых сил в стране. Неловко что-либо предлагать извне, тем более, казалось бы, столь наивное, но не назрела ли потребность в скорейшей встрече Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна в целях выработки единого подхода хотя бы к проблемам урегулирования конфликта. Убежден, что переводчик никому из них не потребуется, если будут говорить на языке будущего, а не прошлого и будут думать о той самой судьбе НК, из-за которой возник конфликт треть века назад, а не о своих позициях»,- считает Казимиров.
По его словам, сплочение здоровых сил важно в каждой из трех сторон этого конфликта в интересах мира и стабильности в регионе.