Միջոցառման գլխավոր իրադարձությունը Մարտիրոսյանի վերադարձն է: Ինչպես նշում են շոուի կազմակերպիչները, վերջին կես տարում Մարտիրոսյանի անունը պարուրված է միֆերով ու շշուկներով, սակայն արդեն սեպտեմբերին նա կրկին բեմ դուրս կգա:
PanARMENIAN.Net –ը զրուցել է հայտնի շոումենի հետ առաջիկա փառատոնի, Երևանի 2800-ամյակի, հումորի սահմանների, հետագա ծրագրերի և այլի մասին:
(?) Հայաստանում համերգով եղել եք 2016-ին: Գո՞հ էիք հանդիսատեսի և մյուսների արձագանքից:
(!) Ոչ այնքան, քանի որ համալիրի սպորտային դահլիճը շատ մեծ է Comedy Club-ի համար՝ հանդիսատեսի ուշադրությունը ցրվում էր, ձայնը նույնպես: Դա հիանալի բեմ է, բայց ոչ մեզ համար: Մենք հաշվի ենք առել մեր այն համերգի կազմակերպչի փորձն ու նոր կազմակերպիչներին առաջարկել նկարահանումներն անցկացնել փոքր դահլիճում՝ այն ավելի գողտրիկ է և իդեալական է Comedy Club-ի համար: Կարևոր է նաև այն փաստը, որ 2016-ին ուղղակի համերգ էր, իսկ սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին լիարժեք Comedy-ի է լինելու, աստղերի մասնակցությամբ և ՏՆՏ-ի համար նկարահանումներով:
(?) Ինչո՞ւ նախկինում չկային նոր թողարկումները Հայաստանում նկարահանելու մտադրություններ: Եվ ազդե՞լ է արդյոք ընդլայնված կազմով ՀՀ գալու Ձեր որոշման վրա Երևանի 2800-ամյակը: Կարե՞լի է Comedy Club փառատոնը որպես յուրօրինակ նվեր համարել մայրաքաղաքին:
(!) Հե՛նց այդպես: Միշտ ենք մտածել և երազել Comedy Club-ը Երևանում նկարահանելու մասին, բայց ծանրակշիռ և տոնական առիթ հիմա ընձեռվեց: Մենք մտադիր էինք փառատոնը Երևանում անցկացնել դեռ նախորդ աշնանը, սակայն հաղթահարեցինք այդ գայթակղությունն ու որոշեցինք սպասել մեր սիրելի քաղաքի 2800-ամյակին և տոն պարգևել հենց այս աշնանը:
(?) Պավել Վոլյան հայերին ուղղված իր ուղերձում նշել է, որ Comedy Club-ի ռեզիդենտները վաղուց էին ցանկանում ելույթ ունենալ Հայաստանում, «սակայն, այնուամենայնիվ, դա ուրիշ երկիր է, իր մտածելակերպով»: Ի՞նչ նկատի ուներ՝ որ Comedy Club-ի հումորը շա՞տ համարձակ է զուսպ հայերի համար:
(!) «Հայաստանը միշտ մերձավոր երկիր է եղել Ռուսաստանի համար և մենք միշտ ցանկացել ենք այնտեղ ելույթ ունենալ: Բայց եկեք չմոռանանք, որ դա այնուամենայնիվ այլ երկիր է, իր մտածելակերպով: Ուստի մեզ համար այս փառատոնը ստեղծագործական մարտահրավեր է: Է՞լ ինչ կա հետաքրքիր: Մենք հատուկ ծրագիր կպատրաստենք և հանդես կգանք սուպերլիարժեք կազմով՝ ոսկե, արծաթե, ինչպես ուզում եք կոչեք»,- ավելի վաղ ասել էր Վոլյան հայ հանդիսատեսին հասցեագրված իր ուղերձում:
Դա ոչ միայն հայ հանդիսատեսին է բնորոշ: Comedy Club-ը բոլորի համար է մի քիչ կտրուկ: Բնականաբար, հայերի մտածելակերպը զգալի ազդեցություն ունի կտրուկ հումորի ընկալման վրա, բայց չեմ կարծում, որ երևանյան հանդիսատեսը շոկի մեջ կլինի մեր ելույթից: Խարլամովն, իհարկե, խուլիգանություն կանի բեմում, USB խումբն իր սադրիչ կատակներով ու հոլովակներով ամեն դեպքում էպատաժի կենթարկի հանրությանը, բայց չէ որ սա հումոր է և դրան պետք է հանգիստ ու ժպիտով վերաբերվել:
(?) Չկա՞ այնպիսի զգացողություն, որ վերջին շրջանում հեռուստադիտողի հետաքրքրությունը Comedy Club-ի հանդեպ մի փոքր նվազել է:
(!) Ոչ, զգացողությունները մաթեմատիկական մեծություններ չեն: ՏՆՏ հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Comedy Club-ի դիտումները հեռուստաեթերով տարեցտարի աճում են:
(?) Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Comedy Club-ի և այլ հումորային նախագծերի գրաքննության որոշ փորձերին: Հումորը պե՞տք է սահմաններ ունենա: Եվ եթե այո, ապա որո՞նք են դրանք:
(!) Գրաքննություն մենք չունենք, այն իմատով, որ դուք նկատի ունեք: Կա ներքին գրաքննություն, և, ղեկավարվելով հումորի մասին մեր սեփական պատկերացումներով, մենք խմբագրում ենք ինքներս մեզ: Անշուշտ, հումորի սահմանները պետք է հստակ լինեն՝ մեզ համար ուղղակի անթույլատրելի է որոշ բաների մասին կատակելը: Թեև «լուրջ» արվեստի ճյուղերից շատերը, նկատի ունեմ կինոն, բալետը, թատրոնը, կերպարվեստը, լուսանկարչությունը, իրենց այնպիսի բացահայտ ու վուլգար էքսպերիմենտներ են թույլ տալիս, որ համեմատության մեջ մեր «անլուրջ» Comedy Club-ն ուղղակի անվնաս ու մեղմ շոու է:
(?) Եվ վերջում հետագա ծրագրերի մասին: Կան արդյո՞ք նոր հետաքրքիր նախագծեր: Չէի՞ք ցանկանա ինչ-որ նախագիծ Հայաստանում անել հայ հանդիսատեսի համար:
(!) Նախագծերը շատ են, ամեն ինչի մասին չես պատմի: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին և հայկական հեռուստատեսության համար հատուկ նախագծին, ապա, ճիշտն ասած, ուղղակի ժամանակը չի բավականացնում, թեև անձամբ ես շատ կուզեի: Մի բանում վստահ եմ՝ Comedy Club փառատոնը Երևանում մասնակիորեն կարող է համարվել հումորային հատուկ նախագիծ Հայաստանի համար:
2016-ի օգոստոսին Երևանում տեղի ունեցավ Comedy Club-ի առաջին համերգը: Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի բեմում հանդես եկավ Comedy Club-ի հումորիստների հիմնական կազմը՝ Գարիկ Մարտիրոսյան, Գարիկ Խարլամով, Թիմուր Բատրուտդինով, Դեմիս Կարիբիդիս, Դմիտրի Սորոկին, Անդրեյ Սկորոխոդ, USB խմբի և ռուսական հեռուստատեսության լավագույն կատակերգական շոուի բազում այլ ռեզիդենտների մասնակցությամբ:

Главное событие мероприятия – возвращение Мартиросяна. Как отмечают организаторы шоу, последние полгода имя Мартиросяна было окутано мифами и слухами, однако уже в сентябре он вновь выйдет на сцену.
PanARMENIAN.Net побеседовал с известным шоуменом армянского происхождения о предстоящем фестивале, 2800-летии Еревана, границах юмора, его планах и другом.
(?) Вы были в Армении с концертом в 2016 году. Остались довольны реакцией зрителей и прочим?
(!) Не совсем, потому что большой спортивный зал СКК слишком огромный для Comedy Club – внимание зрителя рассеивалось, звук тоже. Эта сцена прекрасная, но не для нас! Мы учли опыт того организатора нашего концерта и предложили новым организаторам сделать съемки уже в малом зале: он уютнее и идеально подходит Comedy Club. А еще важен факт того, что в 2016 году был просто концерт, а 15 и 16 сентября состоится полноценный Comedy, со звездами и съемками для ТНТ.
(?) Почему раньше не было планов снять новые выпуски в Армении? И повлияло ли на Ваше решение приехать в РА в расширенном составе 2800-летие Еревана? Можно ли расценивать фестиваль Comedy Club как своего рода подарок столице?
(!) Именно так! Мысли и мечты снять Comedy Club в Ереване были всегда, но праздничный и веский повод появился сейчас. Мы хотели провести фестиваль в Ереване еще прошлой осенью, но пересилили себя и решили дождаться 2800-летия нашего любимого города и устроить праздник именно этой осенью.
(?) Павел Воля в своем обращении к армянам отметил, что резиденты Comedy Club давно хотели выступить в Армении, «но при этом это все-таки другая страна со своим менталитетом». Что имелось в виду? Что юмор Comedy Club слишком смелый для сдержанных армян?
(!)«Армения всегда была нам близка, и мы давно хотели в ней выступить. Но не будем забывать, что это все-таки другая страна со своим менталитетом. Поэтому для нас этот фестиваль – творческий вызов. Что еще интересного? Мы подготовим специальную программу и выступим суперполным составом: золотым, серебряным – называйте как хотите»,- отметил ранее Воля в своем обращении к армянским зрителям.
Дело не только в армянском зрителе: Comedy Club резковат для всех. Естественно, армянский менталитет имеет существенное влияние на восприятие резкого юмора, но я не думаю, что ереванский зритель будет в состоянии шока от нашего выступления. Харламов, безусловно, будет хулиганить на сцене, группа USB своими провокационными шутками и роликами будет в любом случае эпатировать публику, но это же юмор, и надо относиться к этому расслаблено и с улыбкой.
(?) Нет ли ощущения, что в последнее время интерес телезрителя к Comedy Club несколько снизился?
(!) Нет, ощущения – это не математическая величины. Исследования ТНТ показывают, что цифры телесмотрения Comedy Club с годами растут.
(?) Как Вы относитесь к некоторым попыткам цензуры в отношении Comedy Club и других юмористических проектов? Должны ли быть границы у юмора? И если да, то каковы они?
(!) Цензуры у нас нет, в том понимании, которое вы вкладываете в это слово. Есть внутренняя самоцензура, и, руководствуясь нашими собственными понятиями о юморе, мы редактируем сами себя. Границы юмора, конечно, должны быть четко очерчены, и для нас шутить о многих вещах просто недопустимо. Хотя многие виды «серьезного» искусства, я имею в виду кинематограф, балет, театр, живопись, фотографию, позволяют себе такие откровенные и вульгарные эксперименты, что по сравнению с ними наш «несерьезный» Comedy Club – это просто безобидное и пушистое шоу.
(?) И напоследок хотелось бы спросить о планах. Есть ли какие-то новые интересные проекты? И нет ли желания сделать какой-либо проект в Армении для армянского зрителя?
(!) Проектов очень много, сразу обо всех и не рассказать. А что касается Армении и специального проекта на армянском телевидении, то, честно говоря, просто не хватает времени, хотя мне лично очень бы хотелось. В одном уверен точно: фестиваль Сomedy Club в Ереване отчасти может считаться юмористическим спецпроектом для Армении.
В августе 2016 года в Ереване состоялся первый концерт известного шоу Comedy Club. На сцене Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна выступил топовый состав юмористов Comedy Club – Гарик Мартиросян, Гарик Харламов, Тимур Батрудинов, Демис Карибидис, Дмитрий Сорокин, Андрей Скороход при участии группы USB и многих других резидентов лучшего комедийного шоу на российском телевидении.