«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և նախագահ, հայտնի ռուսաստանահայ գործարար Սամվել Կարապետյանն ընդգրկվել է ռուսաստանյան Forbes-ի ՌԴ ամենաազդեցիկ 100 մարդկանց ցանկում:
Կարապետյանը վարկանիշում 95-րդն է:
Ցուցակը գլխավորում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նա ինքնաբերաբար է հայտնվել առաջին հորիզոնականում, քանի որ ըստ ամերիկյան Forbes-ի աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց վարկանիշում երկրորդն է:
Ամենաազդեցիկ ռուսաստանցիների թվում են պաշտոնյաներ, գործարարներ, թոփ մենեջերներ, ուժայիններ: Հաշվի են առնվել այնպիսի չափանիշներն, ինչպիսիք են աշխատակիցների քանակը, ակտիվների կամ կառավարվող բյուջեի չափը, մարդկանց կյանքի վրա ազդելու հնարավորությունը, ինչպես նաև նախագահին մոտ լինելը:
Գործարարներն ու ընկերությունների ղեկավարները լրացուցիչ միավորներ են ստացել, եթե հրավիրվում են նախագահի հետ ամենամյա հանդիպումներին, իսկ պաշտոնյաները՝ եթե «Միասնական Ռուսաստանի» անդամ են:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը ընդգրկվել էր նաև ՌԴ անշարժ գույքի «արքաների» Forbes-ի հերթական վարկանիշում:Կարապետյանը վաստակել է $650 մլն։Կարապետյանն ընդգրկվում է «Անշարժ գույքի արքաների» ցանկում առաջին իսկ վարկանիշի հրապարակումից ի վեր: Ըստ հանդեսի, գործարարի եկամուտը վարձակալությունից 2011-ին կազմել է $565 մլն, 2012-ին` $720 մլն, 2013-ին` $960 մլն, 2014-ին` $1,08 մլրդ, 2015-ին` $610 մլն, 2016-ին՝ $670 մլն։

The president and founder of Tashir Group of Companies, businessman of Armenian origin Samvel Karapetyan has been included in the rating of the 100 most influential Russians, compiled for the first time by the Russian edition of Forbes.
Karapetyan took the 95th spot in the rating.
The list is headed by Russian President Vladimir Putin who was placed the 1st automatically, as he was ranked the second in the rating of the most influential people in the world, according to the American Forbes.
The list of the most influential Russians includes officials, businessmen, top managers and security officials. When compiling the rating, Forbes took into account such parameters as the number of employees, the size of assets or the budget under management, the ability to influence people's lives, and relations with the president.
Businessmen and company executives who were invited to an annual meeting with the president received additional points, while officials who are members of United Russia were rated higher.