Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության Քննչական վարչությունը քրեական գործ է հարուցել հայտնի ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանի դեմ:
Ինչպես հայտարարել է Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը, «քննության արդյունքում պարզվել է», որ օգոստոսի 28-ին Բիլզերյանն «ապօրինի» մեկնել է Արցախ:
Նշվում է, որ Արցախում նա «ապօրինաբար ձեռք է բերել նռնակներ, հրացան և այլ հրազեն՝ ցուցադրաբար կրակ բացելով», գրում է Haqqin.az-ը:
Բիլզերյանի դեմ քրգործ է հարուցվել Ադրբեջանի ՔՕ 228.3 և 318.2 հոդվածներով:
«Հանցագործի որոնումներով կզբաղվի Ինտերպոլը»,-ասվում է Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ:
Դեն Բիլզերյանը Հայաստան է ժամանել օգոստոսի 27-ի վաղ առավոտյան: Նա ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել և հաշվառման կանգնել ՀՀ ԶՈւ-ում: Երևանից նա մեկնել է Արցախ:Արցախում նա հանդիպել է ուժայինների հետ և կրակել տարբեր զինատեսակներից,այդ թվում նռնականետից:Բիլզերյանն Արցախ էր մեկնել հոր և եղբոր հետ:

The Investigation Department of the Prosecutor General's Office of Azerbaijan has launched criminal proceedings against famous American millionaire and gambler of Armenian origin Dan Bilzerian.
According to the press service of the Prosecutor General's Office of Azerbaijan, "the investigation found out" that on August 28 Bilzerian "illegally" visited Artsakh (Nagorno Karabakh).
It is noted that "he illegally acquired grenades, a gun and other firearms and demonstratively opened fire" in Artsakh, Haqqin.az reports.
“Interpol will search the criminal,” the message reads.
Bilzerian visited Artsakh after registering with the Armed Forces of Armenia and receiving an Armenian passport on Monday, June 27.