Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը պետք է լուծեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ անմիջական կապ ունեցող երկրները: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությանը, որի համաձայն Բեռլինը պատրաստ է նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
«Այդ ամենը պետք է արվի՝ ընկալելով գոյություն ունեցող ձևաչափերի աշխատանքի արդյունավետությունը: Նման հայտարարությունները պետք է դիտարկել այդ գործոնները հաշվի առնելով»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Օգոստոսի 24-ին Հայաստան պաշտոնական այցի ժամանակ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է. «Մենք պատրաստ ենք պատասխանատվություն ստանձնել Լեռանային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորման համար, և պատրաստ ենք աջակցել ՀՀ-ին այս հարցում»:

Карабахский вопрос должны решать страны, непосредственно вовлеченные в процесс урегулирования. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, прокомментировав заявление канцлера ФРГ Ангелы Меркель о готовности Берлина способствовать урегулированию карабахского конфликта.
«И все это должно делаться с пониманием эффективности работы существующих форматов. В совокупности этих факторов нужно рассматривать подобные заявления», — сказала Захарова.
24 августа в ходе пресс-конференции в Ереване Меркель рассказала, что обсуждала карабахский вопрос с премьером Армении Николом Пашиняном. «Мы говорили о том, что было бы хорошо решить конфликт. Но важно решить в хорошей атмосфере. Германия готова содействовать в этом», – отметила она.