2017-ի աշնանը ՌԴ գաղութում մահացած հայտնի ռուսաստանաբնակ գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի հարազատները պահանջում են ՌԴ Քննչական կոմիտեից գործ հարուցել նրա սպանության մասին: Նրանք կարծում են, որ գործարարին թունավորել են՝ այդ մասին նա վախճանից մի քանի ժամ առաջ ինքն է հայտնել հարազատներին, գրում է Ռոսբալտը:
Մորդովիայի դատարանը բազմիցս է մերժել առողջական վիճակով Լևոն Հայրապետյանին վաղաժամ ազատելու դիմումները: 2016-ին Հայրապետյանը դատապարտվեց խարդախության և դատապարտված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից 700 դոլար շորթելու մեղադրանքով՝ չնայած նրա մեղքի ուղիղ ապացույցների բացակայությանը:
Պարբերականը հավելում է, որ Հայրապետյանի հետ հաշվեհարդար տեսնելու պատճառներ, անկասկած, կային: Նա գույք ուներ աշխարհի շատ երկրներում, միայն հնաոճ իրերի նրա հավաքածուն գնահատվում էր $800 մլն: Սակայն, գործարարի ազատազրկման ընթացքում նրա ունեցվածքի մեծ մասը խորհրդավոր կերպով վաճառվել է: Գործարարը մտադիր էր պարզել այդ ամենը՝ նա մահացել է ենթադրյալ ազատումից տառացիորեն մեկ օր առաջ:
Հայրապետյանի դստեր շահերը ներկայացնող փաստաբան Կարեն Ներսիսյանը Ռոսբալտին պատմել է, որ ենթադրյալ ազատումից մի քանի օր առաջ 2 անհայտ տղամարդ նրան դեղերով ծանրոցէ փոխանցել՝ Հայրապետյանն ընդունել է առաջին հայացքից սովորական դեղերը, որոնք նախկինում էլ էր ընդունում, սակայն, նրա վիճակն անսպասելիորեն կտրուկ վատթարացել է:
Հայրապետյանը մի շարք հիվանդություններով էր տառապում, սակայն, նրա վիճակը կրիտիկական չէր: Ավելին 2017-ի հոկտեմբերին, սպասելով ենթադրյալ ազատմանը, նա լավ տրամադրություն ուներ և ծրագրեր էր մշակում, թե ինչ պիտի անի բանտից դուրս գալուց հետո:
Ըստ փաստաբանի, հետո նրան զննել է բժիշկը, զննության ժամանակ բուժքույրը նրան ինչ-որ հեղուկ է տվել, որից հետո Հայրապետյանն ավելի է թուլացել, նրան դժվարությամբ են բանտախուց հասցրել: Այնտեղ նա կորցրել է գիտակցությունը: Ուշքի գալով՝ գործարարը հեռախոս է խնդրել մեկ այլ կալանավորից և զանգահարել է եղբորն ու ընկերոջը: Երկուսին էլ նույն բանն է ասել. «Ինձ թունավորել են: Մինչև առավոտ չեմ ապրի: Չթաղեք ինձ առանց հերձման»:
Դրանից հետո Հայրապետյանը կրկին ուշագնաց է եղել, իսկ 2018-ի հոկտեմբերի 18-ի լուսադեմին մահացել է: Երբ նրա մահից հետո հարազատները սկսել են ուսումնասիրել նրա ժառանգությունը, հասկանալի են դարձել նրա թունավորման հնարավոր դրդապատճառները: Պարզվել է, որ գործարարը շատ հարուստ մարդ էր, նրա կարողությունը մոտ 1 մլրդ դոլարի էր հասնում: Նա անշարժ գույքի տասնյակ օբյեկտներ ուներ ամբողջ աշխարհում: Նա նաև կտավների մեծ հավաքածու ուներ, այդ թվում Եվա Բրաունի դիմանկարը, որն անձամբ Ադլոֆ Հիտլերն էր նկարել: Նա նաև հին ոսկերչական իրերի, ժամացույցների ու թանկարժեք քարերի մեծ հավաքածու ուներ:Նա նաև ՌԴ խոշոր ընկերությունների բաժնետոմսերի փաթեթներ ուներ:
Գաղութում Հայրապետյանն իր ունեցվածքի կառավարման լիազորագրեր է տվել մի շարք անձանց, առանց վաճառքի իրավունքի: Սակայն, իրականում գործարարի ակտիվների մեծ մասն օտարվել է: Վաճառվել են նրա առանձնատները Նյու Յորքում և Մոնակոյում, ժամացույցների և թանկարժեք քարերի մեծ մասը, չկան նաև նկարներից շատերը, այդ թվում Եվա Բրաունի դիմանկարը: Իրացվել են նաև «Գազպրոմի» և մի շարք այլ ընկերությունների Հայրապետյանին պատկանող բաժնետոմսերը: Հետագայում պարզվեց նաև, որ Հայրապետյանը շատերին էր պարտքով խոշոր գումարներ տվել՝ մի քանի միլիոն դոլարի հասնող:
«Հայրապետյանի մահվան հանգամանքները լուրջ կասկածների առիթ են տալիս: Պարտադիր չէ, որ դա թույն լիներ: Հայրապետյանը շաքարախտ ուներ, որի դեպքում բավական է սխալ դեղորայք ընդունել, որը կարող է մահվան հանգեցնել»,-կարծում է Կարեն Ներսիսյանը:
Հայրապետյանի հարազատները դիմում են ներկայացրել ՌԴ Մորդովիայի ՔԿ՝ նրա հնարավոր թունավորման փաստով: Այնտեղ արդեն մի քանի անգամ մերժել են դիմումը, հետո դա արել է դատախազությունը: Դրա շնորհիվ, հերձման ժամանակ օրգանիզմից հանված օրգանները դեռ չեն ոչնչացվել: Այժմ հարազատները մտադիր են հասնել նրան, որ բոլոր նյութերը փոխանցվեն Մոսկվա, քանի որ միայն մանրակրկիտ հետազոտությունների արդյունքում հնարավոր կլինի հստակ որոշել մահվան պատճառը: Նրանք նաև ուզում են, որ գործարարի մահվան հանգամանքների քննությամբ զբաղվի ՌԴ ՔԿ կենտրոնական աշխատակազմը:

5 Сентябрь 2018 - 06:37 AMT
Родные председателя совета директоров издательского дома «Собеседник», армянского бизнесмена Левона Айрапетяна, который осенью 2017 год умер в колонии, требуют от СК РФ возбудить дело о его убийстве. Они полагают, что предприниматель был отравлен, об этом он сам заявил близким за несколько часов до кончины, передает «Росбалт».
Причины для расправы с Айрапетяном, безусловно, были, отмечает издание. Он владел имуществом по всему миру, коллекцией антиквариата, на сумму в $800 млн. Однако за время пребывания за решеткой значительная часть его активов оказалась загадочным образом распродана. Бизнесмен хотел разобраться с произошедшим, и умер буквально за сутки до предполагаемого освобождения.
Как рассказал изданию адвокат Карен Нерсисян, который представляет интересы дочери Айрапетяна, обстоятельства гибели бизнесмена вполне могли бы лечь в основу триллера. Айрапетян отбывал наказание в мордовской ИК-12. Он страдал рядом заболеваний, но состояние его не было критическим. Более того, осенью 2017 года Айрепетян пребывал в приподнятом настроении: 19 октября в Верховном суде Мордовии должны были состояться слушания, на которых его, скорее всего, освободили бы от дальнейшего отбытия наказания по состоянию здоровья. Левон уже строил планы, что нужно сделать на воле: разобраться с многочисленными должниками, а также выяснить, куда пропали его активы.
За несколько дней до предполагаемого освобождения двое неизвестных мужчин передали ему медицинскую посылку. Левон принял находившиеся там безобидные на вид лекарства, которые он принимал раньше, но неожиданно его состояние стало резко ухудшаться. По словам адвоката, потом был осмотр у врача, во время него медсестра дала Айрапетяну некую микстуру, после чего бизнесмен совсем ослаб, его еле довели до камеры. Там он потерял сознание. Придя в себя, первым делом попросил телефон у сокамерников и позвонил брату и другу. Им он сказал одно и то же: «Меня отравили. До утра не доживу. Не хороните меня без вскрытия».
После этого бизнесмен вновь потерял сознание, а к утру 18 октября 2017 года скончался. Когда родственники после смерти стали разбираться с наследством Айрапетяна, стали понятны и возможные мотивы отравления. Как оказалось, бизнесмен был крайне богатым человеком: его состояние немногим не дотягивало до $1 млрд. Он владел десятками объектов недвижимости по всему миру – виллами в Нью-Йорке, Монако, Париже, трехуровневой квартирой в центре Москвы, особняками и заводами в Карабахе и т. д. Также ему принадлежала крупная коллекция картин, включавшая работы Казимира Малевича, Ивана Айвазовского, Минаса Аветисяна, Константина Коровина. Изюминкой его собрания был портрет Евы Браун, написанный лично Адольфом Гитлером. Также у него была большая коллекция старинных ювелирных изделий, часов, драгоценных камней.
Бизнесмен владел пакетами акций крупных российских компаний. Находясь в колонии Айрапетян, как оказалось, выдал ряду лиц доверенности исключительно на управление своим имуществом, без права продажи. Однако в реальности значительная часть активов бизнесмена оказалась отчуждена. Так, были проданы виллы в Нью-Йорке и Монако, значительная часть часов и драгкамней; не оказалось многих картин, в том числе портрета Евы Браун. Также были реализованы, принадлежавшие бизнесмену, акции «Газпрома» и ряда других компаний. В ходе наследственного дела выяснилось, что у Айрапетяна было много должников, которым он, еще будучи на воле, ссудил крупные суммы, достигавшие нескольких миллионов долларов.
«И вот – человек должен выйти на свободу. Намерен разобраться со всеми своими делами (а речь идет об активах и долгах на сотни миллионов долларов) и неожиданно умирает, приняв непонятные лекарства. Согласитесь, такая ситуация вызывает серьезные подозрения. Это не обязательно мог быть яд. У Айрапетяна был сахарный диабет и ряд других заболеваний, при которых достаточно «неправильного» препарата, способного вызвать смерть»,- полагает Карен Нерсисян.
Родственники бизнесмена подали заявление в СК РФ по республике Мордовия по факту возможного отравления Айрапетяна. Там несколько раз уже выносили отказные постановления, потом они отменялись прокуратурой. Благодаря этому, органы, изъятые при вскрытии, еще не уничтожены. Теперь родственники предпринимателя намерены добиваться, чтобы все материалы были переданы для изучения в Москву, ведь только после детальных анализов можно будет определить точную причину смерти. Также они хотят, чтобы проверкой обстоятельств гибели бизнесмена занялся центральный аппарат СК РФ.