Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Ադրբեջանում ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատար Ուիլյամ Գիլին հայտնի ամերիկահայ միլիոնատեր «Instagram-ի արքա» և Ignite ընկերության հիմնադիր Դեն Բիլզերյանի Արցախ այցի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Գիլը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան է հանձնվել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին հասցեագրված բողոքի նոտան այդ երկրի քաղաքացի Դեն Բիլզերյանի՝ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներ ապօրինի այցի կապակցությամբ»,-ասել է Հաջիևը, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ նոտայում ասվում է նաև, որ Բիլզերյանն Արցախում «զբաղվել է ապօրինի ռեժիմի քարոզչությամբ, հակաիրավական ճանապարհով հրազեն է ձեռք բերել և սադրիչ նպատակներով ցուցադրաբար կրակ է բացել Ադրբեջանի ԶՈւ դիրքերի ուղղությամբ»:
Ըստ Հաջիևի, ԱՄՆ դիվանագետն իրազեկվել է նաև, որ «ԱՄՆ քաղաքացի հանդիսացող այդ անհատի սանձարձակ և տգետ հայտարարություններն առնչվում են ադրբեջանցի ժողովրդի արժանապատվության և բարոյական արժեքների հետ և հակասում են Ադրբեջանի և ԱՄՆ միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների ոգուն»:
Նա նշել է, որ ամերիկացի դիվանագետը տեղեկացվել է նաև, որ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկում Բիլզերյանին պատասխանատվության կանչելու համար:
«Ադրբեջանական կողմն ակնկալում է, որ ԱՄՆ կառավարությունն ամենայն լրջությամբ կվերաբերվի պաշտոնական Բաքվի մտահոգություններին Բիլզերյանի ապօրինի գործողությունների վերաբերյալ և միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի հետագայում ԱՄՆ քաղաքացիները խուսափեն Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներ այցելություններից»,-ասել է Հաջիևը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության Քննչական վարչությունը քրեական գործէ հարուցել հայտնի ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանի դեմ՝ Արցախ «ապօրինի» մեկնելու համար:Նշվում է, որ Արցախում նա «ապօրինաբար ձեռք է բերել նռնակներ, հրացան և այլ հրազեն՝ ցուցադրաբար կրակ բացելով»:Բիլզերյանի դեմ քրգործ է հարուցվել Ադրբեջանի ՔՕ 228.3 և 318.2 հոդվածներով:
Դեն Բիլզերյանն իրեն ձերբակալելու վերաբերյալ Ադրբեջանի իշխանությունների որոշումն անվանել է «քաղաքականապես մոտիվացված»: Բիլզերյանն այդ մասին հայտարարել է People ամսագրին տված հարցազրույցում: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կապ է հաստատել Ինտերպոլի հետ և կոչ արել մերժել Ադրբեջանի հարցումը, որպես քաղքականապես մոտիվացված:

The Azerbaijani Foreign Ministry has handed a note of protest to William R. Gil, the U.S. charge d'affaires in Azerbaijan, over a trip to Artsakh (Nagorno Karabakh) by famous American millionaire of Armenian origin, poker player and "King of Instagram" Dan Bilzerian, foreign ministry spokesman Hikmet Hajiyev has said.
"Gil was summoned to the Foreign Ministry, where he was handed a note addressed to the U.S. State Department in connection with the illegal trip of Dan Bilzerian, a citizen of that country, to the occupied territories of Azerbaijan," Hajiyev said according to Interfax.
The Azerbaijani Foreign Ministry said in the statement that while in Artsakh, Bilzerian "was engaged in the propaganda of the illegal regime, unlawfully acquired firearms and, in provocative purposes, opened fire to the positions of the Azerbaijani Armed Forces."
Bilzerian, the social media celebrity with the lavish lifestyle,” has said that he thinks the arrest warrant issued by Azerbaijan was "politically motivated".
“They only issued the warrant for my arrest, and nobody else on the trip,” he said. “I think it’s because I am a public figure and they want to try to make an example out of me.”
Bilzerian has vowed to fight the charges, but says he’s focused on his work at Ignite – a producer of cannabis products that are sold in licensed dispensaries in states where its sale is legal – where is CEO.
He said he has “no interest in ever going to Azerbaijan.”
Bilzerian, who is of Armenian descent, arrived in the capital city of Yerevan on August 27. He and his brother took part in a naturalization ceremony where they became Armenian citizens. Per the laws of the country, he also registered for military service.