Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Ադրբեջանում ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատար Ուիլյամ Գիլին հայտնի ամերիկահայ միլիոնատեր «Instagram-ի արքա» և Ignite ընկերության հիմնադիր Դեն Բիլզերյանի Արցախ այցի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Գիլը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան է հանձնվել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին հասցեագրված բողոքի նոտան այդ երկրի քաղաքացի Դեն Բիլզերյանի՝ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներ ապօրինի այցի կապակցությամբ»,-ասել է Հաջիևը, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ նոտայում ասվում է նաև, որ Բիլզերյանն Արցախում «զբաղվել է ապօրինի ռեժիմի քարոզչությամբ, հակաիրավական ճանապարհով հրազեն է ձեռք բերել և սադրիչ նպատակներով ցուցադրաբար կրակ է բացել Ադրբեջանի ԶՈւ դիրքերի ուղղությամբ»:
Ըստ Հաջիևի, ԱՄՆ դիվանագետն իրազեկվել է նաև, որ «ԱՄՆ քաղաքացի հանդիսացող այդ անհատի սանձարձակ և տգետ հայտարարություններն առնչվում են ադրբեջանցի ժողովրդի արժանապատվության և բարոյական արժեքների հետ և հակասում են Ադրբեջանի և ԱՄՆ միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների ոգուն»:
Նա նշել է, որ ամերիկացի դիվանագետը տեղեկացվել է նաև, որ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկում Բիլզերյանին պատասխանատվության կանչելու համար:
«Ադրբեջանական կողմն ակնկալում է, որ ԱՄՆ կառավարությունն ամենայն լրջությամբ կվերաբերվի պաշտոնական Բաքվի մտահոգություններին Բիլզերյանի ապօրինի գործողությունների վերաբերյալ և միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի հետագայում ԱՄՆ քաղաքացիները խուսափեն Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներ այցելություններից»,-ասել է Հաջիևը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության Քննչական վարչությունը քրեական գործէ հարուցել հայտնի ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանի դեմ՝ Արցախ «ապօրինի» մեկնելու համար:Նշվում է, որ Արցախում նա «ապօրինաբար ձեռք է բերել նռնակներ, հրացան և այլ հրազեն՝ ցուցադրաբար կրակ բացելով»:Բիլզերյանի դեմ քրգործ է հարուցվել Ադրբեջանի ՔՕ 228.3 և 318.2 հոդվածներով:
Դեն Բիլզերյանն իրեն ձերբակալելու վերաբերյալ Ադրբեջանի իշխանությունների որոշումն անվանել է «քաղաքականապես մոտիվացված»: Բիլզերյանն այդ մասին հայտարարել է People ամսագրին տված հարցազրույցում: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կապ է հաստատել Ինտերպոլի հետ և կոչ արել մերժել Ադրբեջանի հարցումը, որպես քաղքականապես մոտիվացված:

МИД Азербайджана вручил ноту протеста временному поверенному в делах США в Азербайджане Уильяму Гилу в связи с поездкой известного американского миллионера армянского происхождения, игрока в покер, «короля Instagram» и основателя компании Ignite Дэна Билзеряна в Арцах. Об этом заявил руководитель пресс-службы внешнеполитического ведомства Хикмет Гаджиев.
«Гил был вызван в МИД, где ему была вручена адресованная в Государственный департамент США нота в связи с незаконной поездкой гражданина этой страны Дэна Билзеряна на оккупированные территории Азербайджана»,- отметил Гаджиев, пишет «Интерфакс».
До сведения Гила было доведено, что Билзерян нарушил закон «О государственной границе Азербайджанской Республики», Миграционный кодекс, а также «не представив соответствующие документы, проник на оккупированные азербайджанские территории через Армению в обход установленных контрольно-пропускных пунктов».
В сообщении МИД Азербайджана говорится, что находясь в Арцахе, Билзерян «занимался пропагандой незаконного режима, противоправно приобрел огнестрельное оружие и в провокационных целях открыл из него показательный огонь по позициям Вооруженных сил Азербайджана».
По словам Гаджиева, до сведения американского дипломата также было доведено, что "«распущенные и невежественные заявления на камеру этого индивида, являющегося гражданином США, затрагивают достоинство и моральные ценности азербайджанского народа и противоречат духу дружеских отношений, существующих между Азербайджаном и США».
Он отметил, что У.Гил проинформирован о возбуждении уголовного дела и принятии необходимых мер Генеральной прокуратурой Азербайджана для привлечения Д.Билзеряна к ответственности в связи с его незаконными действиями.
«Азербайджанская сторона ожидает, что правительство США со всей серьёзностью отнесется к обеспокоенности официального Баку в связи с незаконными действиями Д.Билзеряна, а также примет необходимые меры для того, чтобы в дальнейшем американские граждане воздерживались от посещения оккупированных территорий Азербайджана»,- отметил Гаджиев.
Ранее стало известно, что следственным управлением Генпрокуратуры Азербайджана возбуждено уголовное дело в отношении Дэна Билзеряна в связи с его визитом в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику). Отмечается, что в Арцахе «он незаконно приобрел гранаты, ружье и другое огнестрельное оружие, демонстративно открыв стрельбу». В отношении Билзеряна возбуждено уголовное дело по статьям 228.3 и 318.2 УК Азербайджана. «Поисками преступника займется Интерпол»,- говорится в заявлении Генпрокуратуры Азербайджана.