Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրությունները չափազանց կարևոր են՝ դա լինելու է առաջին հրապարակային ընտրարշավը իշխանափոխությունից հետո: Այդ մասին հայտարարել է հայտնի ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ վերլուծելով առաջիկա ընտրությունների մասնակիցների կազմն ու ակնկալիքները Bunin & Co տելեգրամ-ալիքի համար:
ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) սեպտեմբերի 23-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած 12 քաղաքական ուժի ցուցակ է գրանցել, մեկն ինքնաբացարկ է հայտնել:Հայաստանի Ժողովրդավարական ազատական միություն կուսակցությունը, հետ է վերցրել ընտրության մասնակցության հայտը:
«Առաջիկա ընտրությունները չափազանց կարևոր են, քանի որ առաջինն են այն բանից հետո, երբ կառավարությունը գլխավորեց Նիկոլ Փաշինյանը: Դա կլինի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների «գլխավոր փորձը» մի քաղաքում, որտեղ կենտրոնացած է ՀՀ ընտրողների 1/3-ը: Սակայն արդեն այսօր թռուցիկ հայացքն անգամ բավարար է, հասկանալու համար, որ իրական ընդդիմադիրներ նոր իշխանություններին այդ ընտրություններում չեն լինի: Ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվել է Հանրապետական կուսակցությունը, որը նախորդ գումարման խորհրդում 65 մանդատից ուներ 46-ը: Այսպիսով, Սերժ Սարգսյանի կուսակցությունը խաղից դուրս է: Այդ պատճառներով խաղից դուրս է նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ՀԱԿ-ը, նա սատարում է «Իմ քայլը» դաշինքին, որը ներկայանում է որպես Փաշինյանի կոալիցիա: Առավել լավ շանսեր ունի հենց այդ միավորումը, որի առաջին համարն է հայտնի կատակերգու դերասան Հայկ Մարությանը»,-ասվում է հոդվածում:
Մարկեդոնովը նշում է, որ, հավանաբար, առաջատարների թվում կլինեն նաև «Բարգավաճ Հայաստանն» ու «Լույս» դաշինքը: Փորձագետը հավելում է, որ առաջինը Գագիկ Ծառուկյանի նախագիծն է, որը մի կողմից, հավանություն է տվել Փաշինյանին, մյուս կողմից շատ զուսպ է արձագանքում երկրի իրադարձություններին: «Լույս» դաշինքը, ըստ նրա, Փաշինյանի թիմակիցներն են, որոնք, սակայն «առանձին շարասյունով» են գնում:
Մարկեդոնովը կարծում է, որ ընտրվելու որոշ շանսեր է պահպանում «Երկիր ծիրանին» Զարուհի Փոստանջյանի գլխավորությամբ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ժառանգությունը», և, չի բացառվում, նաև դաշնակները: Նշվում է, որ երկրորդ «եռյակի» հնարավորություններն ավելի թույլ են:
«Իսկ ի՞նչ ինտրիգներ են պահպանվում: Առաջինը՝ որ պահից կսկսվի փլուզվել «հեղափոխական կոնսենսուսը» և կսկսվի ձևավորվել նոր օրակարգ: Արդեն հիմա ԵԼՔ դաշինքը, որը Փաշինյանի գլխավոր ռեսուրսն էր, բաժանվեց 2 առանձին շարասյան: Իսկ չէ որ այդ դաշտում նաև այլ խաղացողներ կան:
Երկրորդը՝ Ծառուկյանի դերը: Ակնհայտ է, որ նա, ավելի շուտ փոփոխություններին համընթաց գնացող է, քան թե դրանց գաղափարական կողմնակիցը: Ի՞նչ խաղ են տանելու նրա կողմնակիցները՝ խմբակցություն ունենալով ավագանիում:
Երրորդը՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարքագիծը: Այս ընտրություններին նա չի մասնակցում, սակայն, օգոստոսի 31-ին հայտարարել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին: Ակնհայտ է, որ Երևանի ավագանու խորհրդի ընտրությունները նրա համար որոշք չափով «ճշմարտության պահ», «ռուբիկոն» կդառնան»,-գրել է Մարկեդոնովը:
Երևանի ավագանու մասնակցելու է 8 կուսակցություն և կուսակցությունների 4 դաշինք՝ «Ռեֆորմիստների» կուսակցությունը, «Ժառանգություն» կուսակցությունը, «Լույս» կուսակցությունների դաշինքը, «Երևանի հանրություն» կուսակցությունների դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հայք» (Հայկազուններ) կուսակցությունը, «Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունը, «Ժողովրդական ուղի» կուսակցությունը, «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը, «Օրինաց Երկիր» կուսակցությունը, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը, «Երևանցիներ» կուսակցությունների դաշինքը:

5 Сентябрь 2018 - 13:52 AMT
Предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана крайне важны, ибо это будет первая публичная кампания после того, как Никол Пашинян возглавил правительство в Армении. Это будет «генеральная репетиция» досрочных парламентских выборов в городе, где сосредоточена треть всех избирателей Армении, пишет известный российский политолог Сергей Маркедонов для телеграм-канала Bunin & Co.
Определился состав кандидатов на выборах в Совет старейшин Еревана. Голосование состоится 23 сентября. За мандаты Совета старейшин поборются 13 политических структур – 9 партий и 4 коалиционных блока.
«Сегодня даже беглого взгляда на будущих участников избирательной гонки достаточно, чтобы понять: реальных оппонентов новой власти среди них не будет. От выборов отказалась Республиканская партия, которая в предыдущем созыве Совета обладала 46 из 65 мандатов. Партия (экс-президента) Сержа Саргсяна, таким образом, вне игры. Вне игры, правда, по другим причинам и Армянский национальный конгресс (первого президента) Левона Тер-Петросяна, он поддерживает блок «Мой шаг», который позиционирует себя, как коалиция Никола Пашиняна»,- написал эксперт.
По его словам, больше всего шансов именно у этого объединения, первым номером в котором идет известный актер-комик Айк Марутян.
«Скорее всего, в тройку лидеров попадут партия «Процветающая Армения» и блок «Луйс» («Свет»). Первая из упомянутых сил проект олигарха Гагика Царукяна, который, с одной стороны, выразил лояльность Пашиняну, а с другой крайне сдержанно реагирует на происходящие события внутри страны. Блок «Луйс»- соратники Пашиняна, но идущие «отдельной колонной». Некоторые шансы на прохождение в Совет сохраняют «Абрикосовая страна» во главе с депутатом городского парламента Заруи Постанджян, партия «Наследие» Раффи Ованнисяна и, не исключено, дашнаки. Хотя вторая «тройка» по своим возможностям выглядит слабее первой»,- считает политолог.
Маркедонов отмечает, что сохраняются кое какие интриги, первая из которых: в какой момент «революционный консенсус» начнет разрушаться и начнет формироваться новая повестка дня.
«Уже сейчас блок «Елк», главный ресурс Пашиняна разошелся на две отдельные колонны. А ведь на этом поле играют и другие. Вторая. Роль Царукяна. Очевидно, что он, скорее попутчик, а не идейный поборник перемен. Какую игру будут играть его сторонники, получив фракцию в столичном муниципалитете? Третья, поведение экс-президента Роберта Кочаряна. Эти выборы он пропускает, но 31 августа Кочарян заявил о намерении участвовать в досрочной парламентской кампании. Очевидно, итоги выборов в Совет старейшин станут для него в определенной степени «моментом истины», «Рубиконом»,- написал эксперт.