Սեպտեմբերի 2-8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2000 կրակոց:
Օգոստոսի 26-ից սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 150 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է մոտ 2000 կրակոց:

Some 200 ceasefire violations – more than 2000 shots in total – by Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) in the period of September 2-8, the Karabakh Defense Army said in a statement.
The Karabakh frontline units mainly refrained from retaliating to continue controlling the situation on the contact line.
The OSCE Mission on August 28 conducted a planned monitoring of the ceasefire on the line of contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. The monitoring passed in accordance with the agreed schedule.