Կիևում նշվել է Աստվածածնի ծննդյան եկեղեցու տոնը, որը գործել է նախկինում Պոդոլում: Սեպտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած միջոցառումը նախաձեռնել էր Ուկրաինայի հայ երիտասարդության միությունը:
Տոնակատարությանը մասնակցել են Ուկրաինայի բազմաթիվ շրջաններից հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների, Կիևի հայ համայնքի և «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական հարթակի ներկայացուցիչներ, հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Ուկրաինայի հայ երիտասարդության միության ներկայացուցիչները, Սրբոց Նահատակաց հայկական մատուռի քահանա Կարապետ Ղարիբյանի հետ այցելել են Պոդոլ, որտեղ հուշաքարի մոտ ծաղիկներ են դրել և աղոթք կարդացել:
Ըստ աղբյուրի՝ Ուկրաինայի հայերի միությունը ակտիվորեն աշխատում է ազգային պատմական արժեքների տարածման ուղղությամբ: Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր պատմական և մշակութային օբյեկտ մեզ համար կարևոր է. «Մենք հպարտ ենք Ուկրաինայի հայերի հարուստ մշակութային և պատմական ժառանգությամբ և կանենք հնարավորը` պատմական, ճարտարապետական և մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և տարածելու համար»:

10 Сентябрь 2018 - 07:00 AMT
8 сентября по инициативе Союза армянской молодежи Украины в Киеве отметили храмовый праздник церкви Рождества Богородицы, которая существовала ранее на Подоле.
В праздновании приняли участие представители армянских молодежных организаций из многих областей Украины, киевской общины и Гражданской платформы «Армяне Украины», пишет AnalitikaUA.net.
В храмовый день представители Союза армянской молодежи Украины вместе с настоятелем армянской часовни Србоц Наатакац отцом Карапетом Гарибяном посетили Подол, где у памятной плиты состоялось возложение цветов и молебен.
После завершения памятных мероприятий, председатели региональных молодежных организации, провели рабочее заседание, где обсудили актуальные вопросы САМУ.
Союз армян Украины проводит активную работу в направлении популяризации национальных исторических ценностей. Председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян заявил: «Мы гордимся богатым культурным и историческим наследием армян Украины, и сделаем все возможное для сохранения и популяризации исторического, архитектурного и культурного наследия».