ԱՊՀ և Բալթյան երկրների «Կինոշոկ» 27-րդ կինոփառատոնում «Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Նարինե Գրիգորյանը: Նա մրցանակին է արժանացել Անահիտ Աբադի «Եվա» ֆիլմում դերակատարման համար, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Կինոշոկ» 27-րդ կինոփառատոնն անցկացվել է Անապայում սեպտեմբերի 2-9-ը։ Փառատոնի ծրագրերում ներկայացված էր 67 ֆիլմ:
«Եվա» հայ-իրանական համատեղ արտադրության խաղարկային ֆիլմը նկարահանել է իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադը: Այն դրամատիկ պատմություն է մի կնոջ մասին, ով ուզում է մոռանալ տարիներ առաջ իր կյանքում տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Եվան դստեր հետ հեռանում է Երևանից, հաստատվում է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։ Սակայն, անցյալն ամենուր հետապնդում է նրան:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունն Ադրբեջանի պահանջով արգելել է Ստամբուլում անցկացվող «Ֆիլմմոր» միջազգային կինոփառատոնում ցուցադրել իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադի «Եվա» ֆիլմը:
Փառատոնի «Լավագույն դերասան» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Վլադիմիր Տոլոկոննիկովը (հետմահու)։ Գլխավոր մրցանակը ստացել է Տաալայբեկ Կուլմենդեևի (Ղրղզստան) «Մունաբիյա» ֆիլմը, որը մրցանակ է ստացել նաև լավագույն սցենարի համար։ Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Ալեքսեյ Շեմեսը «Պապ» ֆիլմի համար։

Armenian actress Narine Grigoryan has won the Best Actress Award at the Kinoshock International Film Festival which wrapped in the Russian town of Anapa on Sunday, September 9.
Grigoryan received recognition for her portrayal of an Armenian woman named Yeva in a film of the same name by Iranian-Armenian director Anahit Abad.
"Yeva" was the Armenian National Film Academy’s submission for best foreign-language film at the 2018 Academy Awards.
Written and directed by Abad, the Armenian-language film was co-produced by Armenia and Iran and financed by National Cinema Center of Armenia and Farabi Cinema Foundation.
The feature stars prominent actors and actresses from Armenia, such as Grigoryan, Shant Hovhannisyan, Marjan Avetisyan, Rozi Avetisyan, Sergey Tovmasyan, Vrezh Qasuni, Tigran Davtyan, Nanor Petrosyan, Evelina Adamyan, Marat Davtyan, others.
The film centers on Yeva, a young woman, who escapes her influential in-laws with her daughter Nareh, after her husband’s tragic death and takes refuge in one of the villages of Karabakh, Armenia. A complete stranger in the village, the woman is obliged to live her life in disguise.
The main prize – the Golden Vine – was awarded to producers Farhad Bekmambetov and Taalaibek Kulmendeev (Kyrgyzstan) for the film "Munabiya" directed by Taalaibek Kulmendeev.