Սեպտեմբերի 8-ին Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում, որոնք կշարունակվեն մինչ սեպտեմբերի 17-ը:
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ալֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Լյուկ Կարվունասը, Ալֆորվիլի քաղաքային խորհրդի անդամներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հայտնում է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բացման արարողության ընթացքում Ֆրանսիայում ԱՀ ներկայացուցիչը ՀՅԴ՝ Ալֆորվիլի տեղական մարմնի ղեկավար Կարո Խաչիկյանին է հանձնել ԱՀ «Երախտագիտություն» մեդալը՝ Ֆրանսիայի և Արցախի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար:
Ալֆորվիլում նախատեսվում են Արցախին նվիրված լուսանկարների և գծանկարների ցուցահանդեսներ, վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ, ինչպես նաև դասախոսություններ՝ Արցախում առկա իրավիճակի շուրջ։
2017 թ. նոյեմբերի 20-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև:

Events within the framework of the Days of Artsakh in France Festival have launched in the French city of Alfortville and will run through September 17.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, Ambassador of the Republic of Armenia Hasmik Tolmajian, Mayor of Alfortville Michel Gerchinovitz, member of ‘France-Artsakh Friendship Circle’ MP Luc Carvounas, members of Alfortville city Council, representatives of NGOs, journalists participated in the opening ceremony.
During the ceremony, the Permanent Representative of Artsakh to France awarded Garo Khachikian, head of ARF committee of Alfortville with a Gratitude Medal of the Republic of Artsakh for the contribution to strengthening friendly relations between Artsakh and France.
Exhibitions of photos and graphic works dedicated to Artsakh, screenings of documentary films as well as lectures about the current situation in the country are on the agenda.
On November 20, 2017 a Friendship Declaration was signed between Berdzor town of Artsakh and the French city of Alfortville.