Սեպտեմբերի 8-ին Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում, որոնք կշարունակվեն մինչ սեպտեմբերի 17-ը:
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ալֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Լյուկ Կարվունասը, Ալֆորվիլի քաղաքային խորհրդի անդամներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հայտնում է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բացման արարողության ընթացքում Ֆրանսիայում ԱՀ ներկայացուցիչը ՀՅԴ՝ Ալֆորվիլի տեղական մարմնի ղեկավար Կարո Խաչիկյանին է հանձնել ԱՀ «Երախտագիտություն» մեդալը՝ Ֆրանսիայի և Արցախի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար:
Ալֆորվիլում նախատեսվում են Արցախին նվիրված լուսանկարների և գծանկարների ցուցահանդեսներ, վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ, ինչպես նաև դասախոսություններ՝ Արցախում առկա իրավիճակի շուրջ։
2017 թ. նոյեմբերի 20-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև:

8 сентября в рамках фестиваля «Дни Арцаха во Франции» во французском городе Альфорвиль стартовали мероприятия, которые продолжатся до 17 сентября. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В Арфольвиле запланирована экспозиция фотографий и графических работ, показ документальных фильмов, посвященных Арцаху, а также проведение лекций по ситуации в республике.
В торжественной церемонии открытия участвовали постоянный представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворгян, посол Республики Армения Асмик Толмаджян, мэр города Альфорвиль Мишель Жершинович, член Круга дружбы «Франция-Арцах», депутат НС Люк Карвунас, члены городского совета Альфорвиля, представители неправительственных организаций, журналисты.
На церемонии открытия постоянный представитель Республики Арцах во Франции вручил руководителю местного органа АРФД Дашнакцутюн в Арфольвиле Каро Хачикяну медаль Республики Арцах «Благодарность» за вклад в укрепление дружественных отношений между Францией и Арцахом.