ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական հեղինակավոր Le Monde-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ հայ ժողովուրդը չի վստահում Հայաստանի գործող խորհրդարանին։
Հարցին, թե ինչ է հասցրել փոխել Փաշինյանը իր վարչապետության առաջին ամիսներին, նա պատասխանել է, որ մամուլն ավելի ազատ է, քան երբևէ, աննախադեպ պայքար է մղվում կոռուպցիայի և ստվերային տնտեսության դեմ:
«Հայաստանի 3-րդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ այլևս չկան արտոնյալներ։ Այլևս չկան տնտեսական մենաշնորհներ: Սեպտեմբերի 23-ին մայրաքաղաք Երևանում անցկացվելու են քաղաքապետի ընտրություններ, որոնք լինելու են մեր պատմության մեջ ամենաազատը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ի տարբերություն այլ հեղափոխությունների, Թավշյա հեղափոխությանը չի հաջորդել տնտեսական անկում:
Դիտարկմանը, որ խորհրդարանում շարունակում է մեծամասնություն մնալ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած ուժը, Փաշինյանն ասել է, որ նախկին վարչակարգը ստիպված է զիջել։
«Հայ ժողովուրդը չի վստահում այս Ազգային ժողովին, և այն իսկապես մեր քաղաքական իրականության մռայլ կողմն է», – ասել է վարչապետը։
Ավելի վաղ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում էր, որտեղ հանդիպել է երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью французскому авторитетному изданию Le Monde заявил, что армянский народ не доверяет нынешнему парламенту Армении.
На вопрос о том, что изменил Пашинян в первые месяцы своего премьерства, он ответил, что пресса в Армении на даннымй момент более независима, чем когда-либо, а также ведется беспрецедентная борьба с коррупцией и теневой экономикой.
«Впервые в истории 3-й Республики Армения больше нет привилегированных. Нет больше экономических монополий. В Ереване 23 сентября состоятся выборы мэра столицы, которые станут самыми свободными в нашей истории»,- заявил Пашинян, добавив, что в отличие от других революций, за бархатной революцией в Армении не последовал экономический спад.
На наблюдение, что в парламенте РА большинство продолжают составлять силы, возглавляемые бывшим президентом Сержем Саргсяном, Пашинян отметил, что бывший режим вынужден уступить.
«Армянский народ не доверяет этому Национальному собранию, и они действительно является темной стороной нашей политической реальности», – сказал премьер Армении.
Премьер-министр Армении 13 сентября отправился во Францию по приглашению президента этой страны Эмманюэля Макрона.