Հայաստանը զարգացման բարձր մակարդակով երկրների ցանկում է: Այդ մասին ասվում է մարդկային ներուժի զարգացման վերաբերյալ ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի զեկույցում:
Հայաստանը 0.755 ցուցանիշով զբաղեցնում է 83-րդ տեղը՝ կիսելով այն Թաիլանդի հետ:
Հիմնական ցուցանիշները, որոնցով որոշվել է երկրի վարկանիշը, դա կյանքի ակնկալվող տևողությունն է, ուսուցման տևողությունը և ՀՆԱ ցուցանիշը մեկ շնչի հաշվարկով: Հաշվի են առնվել նաև սոցիալական պաշտպանվածության մակարդակը, առողջության և մշակութային զարգացման, գենդերային հավասարության, հանցավորության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, որոշումների կայացմանը քաղաքացիների մասնակցության ցուցանիշները:
Նշվում է, որ Հայաստանում կյանքի ակնկալվող տևողությունը 74,8 տարի է, ուսուցման ակնկալվող տևողությունը՝ 13 տարի, իսկ միջին տևողությունը՝ 11,7 տարի, ՀՆԱ-ն 1 շնչի հաշվարկով կազմում է՝ 9,1444 դոլար:
Զարգացման բարձր մակարդակով երկրների թվում են նաև հետխորհրդային որոշ այլ երկրներ՝ Վրաստանը (70-րդ տեղ), Ադրբեջանը (80-րդ տեղ), Ուկրաինան (88-րդ տեղ), Ուզբեկստանը (105-րդ տեղ), Թուրքմենստանը (108-րդ տեղ):
Մարդկային զարգացման ամենաբարձր մակարդակով երկրներն են Նորվեգիան, Շվեյցարիան, Ավստրալիան, Իռլանդիան և Գերմանիան: 2018-ին մարդկային զարգացման շատ բարձր մակարդակով երկրների թվում 59 երկիր է ընդգրկվել, այդ թվում ԱՄՆ-ն, որը 13-րդն է: ՌԴ-ն՝ 49-րդն է, Բելառուսը՝ 53-րդը և Ղազախստանը՝ 58-րդը:
2012-17թթ. վարկանիշի ամենամեծ բարելավումը տեղի է ունեցել Իռլանդիայում, որն առաջ է անցել 13 կետով, արագ են զարգացել նաև Թուրքիան, Դոմինիկյան Հանրապետությունն ու Բոտսվանան:
Մոլդովան և Տաջիկստանը միջին զարգացման մակարդակով երկրների թվում են:
Նիգերը, ԿԱՀ-ը, Հարավային Սուդանը, Չադն ու Բուրունդին վարկանիշի վերջին տեղերում են՝ 38 նվազ զարգացած երկրների ցանկում: Զեկույցի հեղինակները մատնանշում են հակամարտող երկրներում բարեկեցության կտրուկ անկումը՝ Սիրիան նահանջել է 27 հորիզոնականով և այժմ 155-րդ տեղում է, Լիբիան, նահանջելով 25 հորիզոնականով, 108-րդն է, իսկ Եմենը, նահանջելով 20 հորիզոնականով, 178-րդ:

Армения входит вгруппу стран с самым высоким уровнем развития. Об этом говорится в докладе Программы развития ООН (ПРООН) о развитии человеческого потенциала.
Армения с индексом 0.755 занимает в рейтинге 83 место из 189 стран и делит его с Таиландом.
Основные показатели, по которым определялся рейтинг государств – ожидаемая продолжительность жизни, продолжительность обучения и валовый национальный доход на душу населения. Также учитывались данные об уровне социальной защищенности, показатели здоровья и культурного развития населения, гендерного равенства, преступности, охраны окружающей среды, участия граждан в принятии решений.
Так, отмечается, что в Армении ожидаемая продолжительность жизни составляет 74.8 лет, ожидаемая продолжительность обучения составляет 13 лет, а средняя продолжительность – 11.7 лет, валовый национальный доход на душу населения – 9,144 долларов.
В категорию стран с высоким уровнем развития входят также некоторые страны бывшего СССР: Грузия (70-е место), Азербайджан (80-е), Украина (88-е), Узбекистан (105-е), Туркменистан (108-е).
Норвегия, Швейцария, Австралия, Ирландия и Германия составляют пятерку государств с самым высоким уровнем человеческого развития в мире. В 2018 году в группу с очень высоким уровнем человеческого развития вошли 59 стран. В их числе – США, которые оказались на 13-м месте, Россия – на 49-м месте, Белоруссия – на 53-м месте и Казахстан на 58-м.
Наибольший рост рейтинга за период с 2012 по 2017 г. произошел в Ирландии, которая поднялась на 13 позиций, быстро развивались также Турция, Доминиканская Республика и Ботсвана.
Молдова и Таджикистан попали в категорию государств со средним уровнем развития. Нигер, Центральноафриканская Республика, Южный Судан, Чад и Бурунди занимают последние места в этом рейтинге, находясь в категории 38 наименее развитых стран. Авторы доклада указывают на резкое ухудшение благосостояния в странах, затронутых конфликтами: Сирия опустилась в рейтинге на 27 позиций (155-е место), Ливия – на 26 позиций (108) и Йемен – на 20 позиций (178).