Բաքվի կողմից իրավիճակի լարմանը միտված գործողությունները, զուգակցվելով ռազմատենչ հռետորաբանության հետ, խաթարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ու միջազգային հանրության կողմից խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված ջանքերը: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով Հայատան-Ադրբեջան սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը շարունակաբար գնդակոծում է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը՝ թիրախավորելով և վնաս հասցնելով դրա երկայնքով գտնվող բնակավայրերին, քաղաքացիական հաստատություններին և խաղաղ բնակչությանը։
«Այսօր ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Հայաստանի Տավուշի մարզում զոհվել է ՀՀ զինծառայող, շարքային Հայկազ Մաթևոսյանը։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածի ընտանիքին, հարազատներին և ծառայակիցներին ու վստահեցնում, որ շարունակելու ենք վճռականորեն աշխատել խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի քայլերը՝ միջազգային հանրության՝ առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ուշադրությունն ենք հրավիրում իրադրության հետագա սրումը կանխելու նպատակով Բաքվին սանձելու և կառուցողական դաշտ բերելու հրատապ անհրաժեշտության վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan has urged the international community to rein in Azerbaijan after its recent provocation on the border with Armenia.
An Armenian contract soldier was killed in Azerbaijan's cross-border fire in Tavush province on Wednesday, September 19. According to preliminary information, the serviceman, Haykaz Matevosyan (b. 1980), received a gunshot wound in the neck. Matevosyan died on the way to the military hospital.
"Recently, Azerbaijan has been continuously shelling the border between Armenia and Azerbaijan, targeting and damaging settlements, civilian institutions and civilian populations of border villages," Balayan said in a statement later on Wednesday.
"Baku's actions aimed at escalating the situation, accompanied by bellicose rhetoric, undermine efforts by the OSCE Minsk Group co-chairs and the international community to create an environment conducive to peace.
"We strongly condemn Azerbaijan’s actions and draw the attention of the international community, firstly the OSCE Minsk Group co-chairing countries, to the urgent necessity to rein in Azerbaijan and put it on a constructive path in order to prevent the escalation of the situation."