ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Մեծարգո վարչապետ, Ամերիկյան ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին՝ ձեր ազգային անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ: Այս տարի Հայաստանը տոնելու շատ բան ունի: Խաղաղ, ժողովրդական շարժումը մի նոր դարաշրջան բացեց Հայաստանում, և մենք պատրաստ ենք աշխատել Ձեզ հետ՝ օգնելու իրագործել կոռուպցիան արմատախիլ անելու, անկախ դատական համակարգի, քաղաքական և տնտեսական մրցակցության վրա հիմնված ներկայացուցչական ու հաշվետու կառավարում և իրավունքի գերակայություն հաստատելու ձեր ժողովրդի կամքը», – ասել է Թրամփն ուղերձում:
ԱՄՆ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել տարբեր հարթակներում ՀՀ հաստատուն գործընկերության, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի գործողություններում մասնակցության և սիրիացի փախստականներին մեծահոգաբար ընդունելու համար:
«Առաջիկա ամիսներին հնարավորություններ են բացվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, որը կարող է նաև նոր հնարավորություններ բացել հայ-ամերիկյան գործակցության համար: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետություն՝ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Ձեզ հետ հակամարտությանը տևական խաղաղ լուծում գտնելու շուրջ: Այս տարին նաև նշանավորվում է Հայաստանի առաջին հանրապետության և հայ-ամերիկյան բարեկամության հարյուրամյակով: Լիահույս եմ, որ 100 տարի առաջ մեկնարկած մեր գործակցությունն այսուհետ առավել կամրապնդվի: Այս առանձնահատուկ հարյուրամյա հոբելյանի առթիվ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին»,-ասված է ԱՄՆ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

The peaceful, popular movement led by now Prime Minister Nikol Pashinyan ushered in a new era in Armenia, U.S. President Donald Trump said in a message he sent to Pashinyan on the 27th anniversary of Armenia's independence.
"Armenia has much to celebrate this year. A peaceful, popular movement ushered in a new era in Armenia, and we look forward to working with you to help you execute the will of your people to combat corruption and to establish representative, accountable governance, rule of law buttressed by an independent judiciary, and political and economic competition," Trump said in his message.
"We thank you for your steadfast partnership on many fronts, including contributing to NATO operations and showing great generosity in welcoming Syrian refugees."
According to Trump, the coming months bring opportunities to resolve the Nagorno Karabakh conflict, which would create even more possibilities for U.S. – Armenian cooperation.
As a member of the OSCE Minsk Group, the United States looks forward to working with you to find a lasting and peaceful resolution of this conflict, his message said.
"This year also marks the centennial of the First Armenian Republic and the 100th anniversary of U.S. –Armenia friendship. I look forward to further strengthening the partnership that began between our countries one hundred years ago," Trump said.
"On this special centennial anniversary, I wish the very best to you and to the people of Armenia.” the U.S. President’s congratulatory message says."