Հայաստանի Հանրապետության անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներից, հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք ապահովել դաշնակցային կապերի հետագա զարգացումը, երկկողմ հիմքի վրա բազմակողմ համագործակցությունը, ինչպես նաև եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում գործընկերային փոխգործակցությունը: Դա, անկասկած, համապատասխանում է Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների շահերին և համահունչ է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը», – ասել է Պուտինն ուղերձում:
Փաշինյանին շնորհավորել է նաև Նորին Մեծություն Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը:
«Շատ ուրախ եմ Ձեր ազգային տոնի առթիվ Ձերդ Գերազանցությանը հղել իմ շնորհավորանքները, հատկապես այս տարի, երբ Հայաստանը նշում է Առաջին հանրապետության հիմնադրման հարյուրամյակը, և իմ ջերմ բարեմաղթանքները՝ հաջողություններ ու երջանկություն մաղթելով Հայաստանի ժողովրդին առաջիկա տարում: Սա առիթ է հիշել մեր երկրների միջև սերտ պատմական կապերը, և ակնկալում եմ, որ մեր բարեկամությունը և համագործակցությունը շարունակական կլինի»,- մասնավորապես ասված է ուղերձում:
Փաշինյանին ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կըցյանը.
«Չինական կողմը կարևորում է Հայաստանի՝ որպես գործընկերոջ դերը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ իրականացման գործում: Ես պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ ջանքեր գործադրելու՝ մեր երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների հետագա առաջընթացն ու տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցությունն ապահովելու նպատակով», – նշվում է ուղերձում:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանը նշում է Անկախության 27-րդ տարեդարձը: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցելու իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին:

As Armenia is celebrating the 27th anniversary of its independence on Friday, September 21, Prime Minister Nikol Pashinyan has been receiving congratulatory messages all day.
In his message, Russian President Vladimir Putin said relations between the two countries are based on good traditions of friendship, mutual respect and spiritual closeness.
"I am confident that with joint efforts we will be able to ensure the future development of allied relations and multilateral cooperation, as well as partnership in the sidelines of Eurasian integration processes," Putin said.
"This is undoubtedly in the interests of the peoples of Russian and Armenia and is for the benefit of the strengthening of regional security and stability."
Queen Elizabeth, in a message of her own said she reflects on the close historic ties between Armenia and the UK, and look forward to the ongoing friendship and cooperation.
Chinese Prime Minister Li Keqiang said, in turn, that the Armenian-Chinese friendly cooperation has been steadily and dynamically developing owing to joint efforts.
He added that the Chinese side appreciates Armenia’s role as a partner country in implementing the One Belt, One Road Initiative.
Also among the heads of state sending a message to Pashinyan was Artsakh (Nagorno Karabakh) President Bako Sahakyan.
"Our nation has gone a complicated and challenging way in building a free, independent statehood, facing many trials, having irreversible losses, unimaginable deprivations," Sahakyan said.
"But it has always believed in the triumph of his struggle, believing in the triumph of those dreams cherished for centuries."
As reported earlier, U.S. President Donald Trump said in his message that he peaceful, popular movement led by now Prime Minister Pashinyan ushered in a new era in Armenia.