Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 27-ամյակի առթիվ:
«ԱՄՆ կառավարության անունից շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին անկախության վերականգման պատմական հանրաքվեի 27-ամյակի առթիվ: Այս տարին հատկապես կարևոր է, քանի որ այն ներկայացնում է նորագույն պատմության մեջ հայկական առաջին պետության հիմնադրման 100-ամյակն ու Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի 100-ամյա բարեկամության տարեդարձը: Այս տարի Հայաստանում տեղի են ունեցել նշանակալի փոփոխություններ. խաղաղ ժողովրդական շարժումը, որը փոխել է իշխանությունը, նոր ու հետաքրքիր էջ է բացել հայոց պատմության մեջ», – ասել է պետքարտուղարը:
Նա ասել է՝ անհամբեր սպասում է Հայաստանի ժողովրդի ու կառավարության հետ աշխատանքին, քանի որ ՀՀ-ն փորձում է ստեղծել ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ, պայքարել կոռուպցիայի դեմ և տնտեսական աճ արձանագրել:
«ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնմանը և կողմերին կոչ է անում հնարավորինս արագ վերսկսել բանակցությունները: Մենք ակնկալում ենք առաջիկա տարվա ընթացքում ամրապնդել մեր կապերը», – եզրափակել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Ավելի վաղ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:

21 Сентябрь 2018 - 14:04 AMT
«От имени правительства Соединенных Штатов я рад поздравить армянский народ с 27-й годовщиной восстановления исторического референдума, поскольку он также знаменует 100-летие со дня основания Первого армянского государства в новейшей истории и столетнего празднования дружбы Армении и США»,- говорится в послании Помпео.
Он отмечает, что в 2018 году в Армении произошли существенные изменения, «мирное народное движение открыло новую главу армянской истории».
«С нетерпением ожидаю совместной работы с народом и правительством Армении в построении крепких демократических институтов, борьбе с коррупцией и стимулировании экономического роста. США также по-прежнему привержены поиску мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и настоятельно призывают стороны как можно скорее возобновить интенсивные переговоры. Надеемся в предстоящий год укрепить наши связи»,- отметил Помпео.
Ранее президент США Дональд Трамп от имени американского народа поздравил премьер-министра Армении Никола Пашиняна по случаю отмечаемого 21 сентября Дня независимости.