Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում կայցելի Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին։
Սեպտեմբերի 24-28-ը կայանալիք աշխատանքային այցի շրջանակներում նախատեսվում են Զոհրաբ Մնացականյանի երկկողմ հանդիպումները մի շարք երկրների իր գործընկերների և այլ պաշտոնյաների հետ, հայտնում է ԱԳՆ-ն մամուլի ծառայությունը:
Հնարավոր է հանդիպում նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Այդ մասին ավելի վաղ հայտնել էր ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը հայտնել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը ծրագրված է անցկացնել սեպտեմբերի վերջին Նյու Յորքում: Այդ մասին Գրեմինգերը հայտարարել էր Բաքվում: «ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը ծրագրվում է անցկացնել Նյու Յորքում սեպտեմբերի վերջին կայանալիք ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակներում», – ասել էր Գրեմինգերը:
Գրեմինգերն, ավեի վաղ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ-ն չի կարող հակամարտության կարգավորում պարտադրել՝ միայն կողմերը կարող են խաղաղ կարգավորման հասնել։ Գրեմինգերը հավելել էր նաև, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի Անջեյ Կասպրշիկի կողմից անցկացվող դիտորդական առաքելությունը շփման գծում միակ կայուն միջոցն է վստահության հաստատման համար:

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в составе возглавляемой премьером Армении Николом Пашиняном делегации отправился в Нью-Йорк. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В Нью-Йорке Мнацаканян примет участие в работе 73-й сессии ГА ООН.
Врамках рабочего визита 24-28 сентября глава МИД Армении проведет ряд двусторонних встреч с коллегами из различных стран, в том числе ожидается встреча с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. Об этом ранее сообщил генсек ОБСЕ Томас Гремингер.
4 сентября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству (ОБСЕ) в Европе Томаса Гремингера. Мнацаканян и Гремингер обсудили последние развития в процессе урегулирования карабахского конфликта. Собеседники подчеркнули важность урегулирования проблемы исключительно мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ. В этом контексте министр иностранных дел РА подчеркнул, что для армянской стороны приоритетом является статус Арцаха и его безопасность, а для прогресса процесса урегулирования важно формирование атмосферы доверия для мира. В этом направлении глава МИД РА посчитал первостепенным выполнение ранее достигнутых договоренностей, прекращение нарушений режима перемирия и воинственной риторики.