Բելառուսն առաջարկել է Հայաստանում վերելակների և տրակտորների հավաքման արտադրություններ հիմնել: Այդ հարցը քննարկվել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության հանդիպմանը:
Անդրեյչենկոն մի քանի առաջարկ է ներկայացրել, որոնք կարող են հետաքրքրել հայկական կողմին: «Դրանք հավաքման արտադրությունների կազմակերպման հարցերն են, օրինակ, վերելակների»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Երևանում վերելակների փոխարինման լուրջ ծրագիր կա, հայտնում է Բելտա գործակալությունը:
Նա ենթադրել է նաև, որ բելառուս մասնագետները կարող են մասնակցել նման ծրագրի կազմակերպմանը: Նա ևս մեկ հեռանկարային ուղղություն է համարել գյուղտեխնիկայի հավաքման արտադրությունը, մասնավորապես, խոսքը տրակտորների մասին է: Գործակցությունն այդ ոլորտում ակտուալ է, քանի որ ՀՀ-ն վերազինում է գյուղտեխնիկան և պարբերաբար բելառուսական տրակտորներ գնում:
Վլադիմիր Անդրեյչենկոն նշել է նաև, որ 2017-ին ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև կազմել է մոտ $43 մլն, 2016-ի համեմատ աճելով ավելի քան 35 տոկոսով: Նա հավելել է, որ դրական դինամիկան պահպանվել է նաև 2018-ին:
Շարմազանովը համամիտ է եղել, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն: Նշվում է, որ Բելառուսի առաջարկները հետաքրքրել են հայ խորհրդարանականներին, նրանք մտադիր են աջակցել այդ հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Ուրիխանյանը և Տաճատ Վարդապետյանը, սեպտեմբերի 24-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահՎլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցելու է ՀՀ Ազգային ժողովի և Բելառուսի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 11-րդ նիստի աշխատանքներին: Պատվիրակությունը կայցելի նաև «Բրեստի ամրոց-հերոս» հուշահամալիր, կհանդիպի Բրեստի նահանգապետի հետ:

24 Сентябрь 2018 - 12:06 AMT
Белоруссия предлагает организовать в Армении сборочные производства лифтов и тракторов. Такая возможность обсуждалась 24 сентября на встрече председателя Палаты представителей Белоруссии Владимира Андрейченко с армянской делегацией во главе с заместителем председателя Национального собрания Армении Эдуардом Шармазановым.
Спикер белорусского парламента озвучил несколько предложений, которые могли бы заинтересовать армянскую сторону. «Это вопросы организации сборочных производств, например, лифтов», – сказал Андрейченко, добавив, что в Ереване намечена серьезная программа по их замене, пишет БЕЛТА.
Он предположил также, что белорусские специалисты могли бы принять участие в реализации этой программы. Еще одно перспективное направление – организация сборочного производства сельхозтехники, в частности тракторов. Сотрудничество в этой сфере актуально, поскольку Армения занимается переоснащением АПК и регулярно закупает современные белорусские тракторы.
Андрейченко сказал, что в этом году Белоруссия и Армения отметили 25 лет с момента установления дипломатических отношений. За это время удалось добиться немалых успехов, между двумя странами установились отношения, основанные на дружбе, взаимопонимании и уважении.
«Мы настроены и далее развивать сотрудничество по всем направлениям», – подчеркнул председатель Палаты представителей.
По его словам, в 2017 году товарооборот между странами составил около $43 млн, увеличившись по сравнению с 2016-м более чем на 35%.
«В этом году положительная динамика сохраняется», – отметил Андрейченко.
Шармазанов согласился с белорусским коллегой, что торгово-экономические отношения двух стран имеют большой потенциал. Отмечается, что предложения Белоруссии по организации сборочных производств заинтересовали армянских парламентариев, они намерены содействовать их реализации.
Возглавляемая вице-спикером Национального собрания Армении Эдуардом Шармазановым делегация, в составе которой депутаты Тигран Уриханян и Тачат Вардапетян, 24 сентября с рабочим визитом отправилась в Минск по приглашению председателя Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь Владимира Андрейченко.