Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 25-ին կայցելի Ադրբեջան շատ պարզ նպատակով՝ հիշեցնել, որ Ռուսաստանը նախկինի պես առաջատար դիրքերում է տարածաշրջանում, որի հետ հարկավոր է հաշվի նստել: Այս մասին ասվում է BBC-ի «Պուտինը Բաքվում. Մեծ մտրակն ու փոքր քաղցրաբլիթը» հոդվածում:
Նշվում է, որ Մոսկվայի դիրքերը տարածաշրջանում զգալիորեն խախտվել են, կապված շարունակվող միջազգային պատժամիջոցների և վերջերս Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ:
Շատերն Ադրբեջանում համարում են, որ ՌԴ-ն խորտակվող «Տիտանիկ» է: Այդ մասին ասել է Օքսֆորդի համալսարանի տարածաշրջանի գծով փորձագետ Լեյլա Ալիևան: Սակայն, խորտակվող «Տիտանիկը» մեծ առևտրային ու տնտեսական գործընկեր է, որի տեղն այսօր պատրաստ չեն զբաղեցնել Ադրբեջանի ավանդական դաշնակիցները՝ Թուրքիան ու Իրանը: Ուստի, Բաքուն, օրինակ, շարունակում է ռուսական զենք գնել, գրում է պարբերականը:
«ՌԴ ադրբեջանական համայնքը պաշտոնապես մոտ կես միլիոն է: Ըստ ՌԴ ԿԲ-ի, ամեն տարի ՌԴ-ից Ադրբեջան է փոխանցվում 1,2 մլրդ դոլար: Եթե զարգացումներն անբարենպաստ լինեն, Ադրբեջանը կարող է կրկնել 2008-ի վրացական սցենարը՝ սկսելով արտաքսել ադրբեջանցիներին:
Կրեմլը նաև կարող է որոշել, որ ժամանակն է սատարել Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնություններին՝ քրդերին, թալիշներին, լեզգիներին: Նրանց քանակը մեծ չէ, բայց նրանք գլխացավանք են Բաքվի համար:
Հոդվածում նշվում է, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանին ճնշելու նաև տնտեսական լծակներ ունի: Եվ, անկասկած, այս ամենին գումարվում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը:
«Ռուսաստանը կարող է սկսել առավել ակտիվ սատարել Հայաստանին, ինչպես Ադրբեջանի հանդեպ ճնշումը սաստկացնելու միջոցով, այնպես էլ ՀՀ նոր ղեկավարության հետ առավել սերտ հարաբերություններ ստեղծելու համար: Անշուշտ, դա երկակի հետևանքներ կաորղ է ունենալ, քանի որ մինչ այժ ՌԴ-ն հանդես էր գալիս որպես յուրօրինակ արբիտր և զսպող գործոն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Զրկվել այդ կարգավիճակից, կնշանակի հեղինակությունը հարվածի տակ դնել, չհաշված որ հերթական տարածաշրջանային հակամարտություն Կովկասում ՌԴ-ին պետք չէ:
Մի կողմից, Մոսկվան չի ցանկանա սրել ղարաբաղյան հակամարտությունը, մյուս կողմից՝ Կրեմլը միշտ չէ, որ իրեն ռացիոնալ է պահում: Տակտիկական եզրակացությունները կարող են գերակշռել ռազմավարական նպատակահարմարության նկատառումները, ինչպես արդեն բազմիցս է եղել»,-գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի համար իշխանափոխությունը Երևանում մտահոգության մեծ առիթ է, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ Մոսկվան դրան չմիջամտեց:
«Պուտինը կարող է աջակցություն խոստանալ Ալիևին ներքին ընդդիմության հետ պայքարում, թեև այս հարցում նրա իրական հնարավորությունները սահմանափակ են՝ մնում է միայն տանկեր մտցնել Բաքու: Մոսկվան կարող է նաև որպես բրոքեր հանդես գալ ադրբեջանա-իրանական հարաբերություններում բարդ հարցերի լուծման համատեքստում, սակայն, ասյտեղ էլ ՌԴ ազդեցությունը հարկ չկա գերագնահատելու:
Այնպես որ, հավանաբար, Պուտինը մեծ մտրակ է տանում Բաքու և փոքր քաղցրաբլիթ»,-ասվում է հոդվածում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կայցելի Հայաստան պաշտոնական այցով: Հստակ ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ:

Президент России Владимир Путин 25 сентября приезжает в Азербайджан с прозаической целью: напомнить, что Россия – по-прежнему ведущий игрок в регионе, с мнением которого следует считаться, говорится в статье BBC под названием «Путин в Баку: большой кнут и маленький пряник».
Отмечается, что позиции Москвы в этом плане оказались заметно подорваны в связи с продолжающимися международными санкциями и недавними событиями в Армении.
Многие в Азербайджане считают Россию идущим ко дну «Титаником», отметила эксперт по региону из Оксфордского университета Лейла Алиева. Но и идущий ко дну «Титаник» – это крупный торговый и экономический партнер, место которого сегодня не готовы занять традиционные союзники Азербайджана – Турция и Иран. Поэтому, например, Баку будет продолжать покупать российское оружие, пишет издание.
«Азербайджанская диаспора в России только официально насчитывает более полумиллиона человек. По данным Центробанка РФ, каждый год в Азербайджан поступает 1,2 млрд долларов денежных переводов из России. В принципе, при неблагоприятном развитии событий Москва может повторить «грузинский сценарий» образца 2008 года, начав высылать азербайджанцев обратно в страну.
В Кремле могут также решить, что настало время более активно поддерживать меньшинства в Азербайджане – курдов, талышей, лезгин. Число их невелико, однако Баку эта головная боль совершенно некстати, в том числе в связи со сложными отношениями Азербайджана с европейскими институтами»,- говорится в статье.
Отмечается, что у РФ есть и экономические рычаги давления на Азербайджан. И, разумеется, остается проблема Нагорного Карабаха.
«Россия может начать более активно поддерживать Армению – как с целью усилить давление на Азербайджан, так и ради установления более тесных отношений с новым армянским руководством. Конечно, это палка о двух концах: до сих пор Россия выступала в качестве своего рода арбитра и сдерживающего фактора в карабахском конфликте. Лишиться этого статуса – удар по престижу, не говоря уже о том, что очередной конфликт на Кавказе России совершенно не нужен.
С одной стороны, подогрев карабахского конфликта Москве без надобности. С другой – Кремль не всегда ведет себя рационально. Тактические выгоды могут перевесить соображения стратегической целесообразности, как уже не раз бывало»,- пишет издание.
Отмечается, что для президента Азербайджана Ильхама Алиева смена власти в Ереване, пожалуй, представляет больший повод для беспокойства, в том числе и потому, что Москва в этот процесс не вмешивалась.
«Путин может пообещать Алиеву поддержку в борьбе с внутренней оппозицией, хотя его реальные возможности на этом фронте, пожалуй, довольно ограничены – разве что ввести танки в Баку. Москва может также выступать брокером в решении сложных вопросов в азербайджано-иранских отношениях – однако и здесь ее влияние, видимо, не стоит переоценивать.
Так что, по всей видимости, президент Путин привезет в Баку большой кнут и маленький пряник»,- заключает издание.
Ранее стало известно, что президент России Владимир Путин посетит Армению с официальным визитом. Точная дата поездки пока не определена.