Ռուսաստանը հուսով է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փոխարինումը չի անդրադառնա կազմակերպության գործունեության վրա: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Պանկինը:
«Ռուսական կողմը, ինչպես ՀԱՊԿ մյուս անդամ երկրները, շահագրգռված է, որ իրավիճակը գլխավոր քարտուղարի շուրջ նվազագույն ազդեցությունն ունենա ՀԱՊԿ գործունեության արդյունավետության և համակարգվածության վրա»,-ասել է Պանկինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Պանկինի, «հայկական կողմը նախաձեռնել է այդ պաշտոնում Յուրի Խաչատուրովի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման գործընթաց, որն արդեն սկսված է և իրականացվում է ՀԱՊԿ-ում գործող ընթացակարգերի շրջանակում»:
Փոխնախարարը հավելել է, որ «կազմակերպության բազմամյա գործունեության փորձը հիմք է տալիս վստահորեն նայել դեպի ապագան»: «Առջևում են մի շարք կարևորագույն միջոցառումներ, այդ թվում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը նոյեմբերի 8-ին Աստանայում, որտեղ պետությունների ղեկավարները կքննարկեն կազմակերպության հետագա զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր»,-ասել է նա:
Պանկինը նշել է, որ «աշխատանքը ՀԱՊԿ-ում անխափան է ընթանում, բոլոր ընդունած որոշումներն իրականացվում են ըստ ծրագրվածի»:

Россия надеется, что замена генсека Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Юрия Хачатурова не отразится на деятельности ОДКБ. Об этом заявил замглавы МИД России Александр Панкин.
«Российская сторона, как и другие государства-члены, заинтересована в том, чтобы ситуация вокруг генерального секретаря в наименьшей степени сказалась на эффективности и слаженности деятельности ОДКБ», — сказал Панкин, пишет РИА Новости.
По словам Панкина, «армянская сторона инициировала досрочное прекращение полномочий Юрия Хачатурова на этой должности, процесс запущен и реализуется в рамках существующих в ОДКБ процедур».
Замминистра добавил, что «многолетний опыт деятельности организации дает все основания с уверенностью смотреть в будущее». «Впереди ряд важнейших мероприятий, в том числе сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ 8 ноября текущего года в городе Астане, на которой главы государств рассмотрят комплекс вопросов по дальнейшему развитию организации», — сказал он.
Панкин указал, что в настоящее время «работа в ОДКБ идет без сбоев, все принятые решения планомерно реализуются».