Արհեստական բանականությամբ օժտված ռոբոտ Սոֆիան մասնակցելու է հոկտեմբերի 9-10-ը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումին: Այս մասին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովին նվիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը:
Նա ասել է, որ Սոֆիան որպես խոսնակ կմասնակցի բիզնես ֆորումին:
Սոֆիա անդրոիդը դարձել է աշխարհում առաջին ռոբոտը, որը քաղաքացիություն է ստացել Սաուդյան Արաբիայում, «Ապագայի ներդրումային նախաձեռնություն» կոնֆերանսում իր հաջող ելույթից հետո: Սոֆիան, որին մշակել և արտադրել է հոնկոնգյան Hanson Robotics ընկերությունը, եղել է «Մտածող մեքենաներ. Արհեստական ինտելեկտ և ռոբոտներ» նստաշրջանի «խոսնակներից» մեկը:
2018 թվականի հոկտեմբերի 11-12-ին Հայաստանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆանիայի գագաթնաժողովը, որի ժամանակ Հայաստանը կհյուրընկալի 84 երկրի պատվիրակություն։

Sophia, a social humanoid robot equipped with artificial intelligence, will arrive in Armenia to participate in the Francophonie Economic Forum in Yerevan on October 9-10.
According to Deputy Minister of Economic Development and Investments Mane Adamyan, Sophia will join the forum as a spokesperson (or spokes-robot).
Armenia is hosting the 17th Francophonie Summit on October 11-12, with a host of world leaders, including French President Emmanuel Macron and Canadian Prime Minister Justin Trudeau set to participate.
Sophia became the world's first robot citizen after being granted Saudi citizenship during her visit to the Kingdom.