ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, երգահան, գրող, կինոդերասան և հասարակական գործիչ, Հայաստանի ազգային հերոսՇառլ Ազնավուրի հուղարկավորությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 5-ին:
Ազնավուրին կհուղարկավորեն Փարիզի արվարձանում՝ Մոնֆոր լ՛Ամորիի վանքում: Այդպիսին է եղել երգչի վերջին կամքը:
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը Միացյալ Նահանգներից կմեկնի Փարիզ՝ մասնակցելու աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հոգեհանգստի և հուղարկավորության արարողություններին։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս կմասնակցի լեգենդար երգչի հրաժեշտի արարողություններին:
Ելիսեյան պալատը նաև դիտարկում է Երևանում Ազնավուրի հիշատակի արարողություն կազմակերպելու հնարավորությունը: Այդ միջոցառումը կանցկացվի Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում, որին մասնակցելու է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:

The funeral service for the legendary French-Armenian crooner Charles Aznavour will be held on Friday, October 5, set to be attended by Armenian President Armen Sarkissian and Prime Minister Nikol Pashinyan.
Aznavour will be buried in the commune of Montfort-l'Amaury, not far from Paris, according to his last will.
The singer died at 94 after a career lasting more than 80 years.
The Élysée Palace is also considering the possibility of organizing a ceremony in Yerevan in October to pay tribute Aznavour. This event could be timed to the summit of the International Organization of La Francophonie in Yerevan on October 11-12.