Հոկտեմբերի լույս 3-ի գիշերը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տասնյակ հազարավոր կողմնակիցների հավաքը ԱԺ պատերի մոտ չէր կարող չլինել՝ բողոքի ցույցերի վերսկսումը միայն ժամանակի հարց էր: Այդ կարծիքին է ռուսական «Կոմերսանտ» թերթի հատուկ թղթակից Վլադիմիր Սոլովյովը:
Ըստ նրա, ԱԺ լուծարումը, որտեղ 105 պատգամավորից միայն մի բուռն է միանշանակ կողմ Փաշինյանին, նրա կողմից իշխանական բոլոր լծակներին տիրանալու անհրաժեշտ պայման է:
«Մայիսյան թավշյա հեղափոխությունն իրականում հեղափոխություն չդարձավ: Հրապարակից զբաղեցնելով վարչապետի պաշտոնը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվեց բանակ չունեցող գեներալի վիճակում: Նախկին վարչապետ Սերժ Սարգսյանի Հանրապետական կուսակցությունը պահպանել է քաղաքական իրավիճակի վրա ազդելու հնարավորությունը և հոկտեմբեին 2-ին օգտվեց դրանից՝ նախաձեռնելով մի օրենքի ընդունում, որն, ըստ էության, արգելափակում է խորհրդարանի լուծարումը»,- գրում է պարբերականը:
Ժողովրդականություն չվայելող և վարչական ռեսուրսից զրկված հանրապետականներն արդարացիորեն մտավախություն ունեն, որ արտահերթ ընտրությունների դեպքում չեն անցնի խորհրդարան: Սակայն նրանք շատ անպատեհ պահ ընտրեցին իրենց համար այդ տհաճ սցենարը կանխելու կամ հետաձգելու համար: Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Փաշինյանի աջակցությունն ամենևին չի նվազել՝ նրա «Իմ քայլը» դաշինքը ստացավ քվեների 81,05 տոկոսը: Արդյունքում Երևանի քաղաքապետ ընտրվեց հայտնի կատակերգու դերասան Հայկ Մարությանը:
«Նույն հաջողությամբ Երևանի քաղաքապետ կարող էր ընտրվել մի անշունչ առարկա, եթե նրա օգտին քարոզեր Փաշինյանը: Այդպիսին է այսօրվա հայաստանյան իրողությունը՝ մարդիկ փոփոխություններ են ուզում և միակը, ով ասոցացվում է այդ փոփոխությունների հետ, Փաշինյանն է: Արդյունքում ՀՀԿ-ն և նրա դաշնակիցները ՀՅԴ-ից ու ԲՀԿ-ից, որոնք կողմ քվեարկեցին վիճահարույց օրինագծին, հասան նրան, որ հսկայական ամբոխ հավաքվեց ԱԺ մոտ, իսկ նրանք էլ տհաճ էմոցիաներ վերապրեցին: Փողոցը միակ մատչելի և առայժմ հուսալի ռեսուրսն է տաղանդավոր հռետոր Փաշինյանի համար: Եվ նա չի թաքցնում, որ օգտագործելու է այն մինչև վերջ: Այսինքն՝ մինչև որ ստանա ամբողջ իշխանությունը: Դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե նա ձեռքի տակ ունենա լոյալ խորհրդարան»,-գրում է հեղինակը:
Նշվում է, որ վարչապետի պաշտոնում 5 ամսվա ընթացքում Փաշինյանը չի արել ոչ մի բան, որը կարելի է բարեփոխում համարել: Այն թեթևությունը, որով նա բաժանվում է նախարարների և խորհրդականների հետ, հուշում է, որ Փաշինյանի թիմը դեռ չի ձևավորվել:
«Նա ասում է, որ պայքարում է կոռուպցիայի դեմ: Սակայն գործեր են հարուցվում առանձին նախկին և ներկա պաշտոնյաների դեմ: Եվ թեև նրանցից ոմանք ժամանակին բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել, դա պայքար է ոչ թե կոռուպցիայի, այլ կոռուպցիոներների դեմ, որոնց մեղքն, ի դեպ, դեռ պետք է ապացուցել:
Փաշինյանը սխալներ է գործել նաև արտաքին քաղաքականության ոլորտում, առաջին հերթին դա ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ձերբակալությունն էր, ինչը եթե դեմ չտրամադրեց Մոսկվային, ապա առնվազն ստիպեց զգուշավոր լինել, իսկ Մոսկվայից է կախված ՀՀ անվտանգությունն ու զգալի չափով նաև տնտեսությունը: Փաշինյանը փորձեց ամեն ինչ հարթել: Սակայն յուրային այնպիսի երկարակյաց նախագահների շրջանում, ինչպիսիք են Պուտինը, Նազարբաևն ու Լուկաշենկոն, ՀՀ վարչապետը, որն իշխանությունը ստացել էր բազմահազարանոց ամբոխի ձեռքից, չդարձավ:
Հեղինակը կարծում է, որ փողոցը, որին Փաշինյանը փոփոխությունների հույս նվիրեց, շռայլ ավանս տվեց նրան և մեծահոգաբար ներում է սխալներն ու ոչինչ չի պահանջում փոխարենը:
«Փողոցը բավարարվում է իր կուռքի հետ սելֆի անելու հնարավորությամբ, նրա ցուցադրական թռիչքներով էկոնոմ դասի ինքնաթիռով և հայտարարություններով, թե իշխանությունը երկրում պատկանում է ժողովրդին: Սակայն հեղափոխական վարչապետը պետք է հիշի՝ անպայման գալու է այն պահը, երբ մարդիկ կհոգնեն դուրս գալ փողոց նրա կոչով և Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջը բացելու փոխարեն կբացեն սառնարանի դուռը: Եվ այն, ինչ նրանք կտեսնեն ներսում, կորոշի Փաշինյանի քաղաքական ապագան»,-ասվում է հոդվածում:
Հոկտեմբերի 2-ի ուշ երեկոյան՝ ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավորներ Արփինե Հովհաննիսյանը, Վահրամ Բաղդասարյանը և Անդրանիկ Հարությունյանը «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխությունների նախագծում խորհրդարանի կողմից երկրորդ անգամ վարչապետ չընտրելու դեպքում ԱԺ լուծարումը խոչընդոտող դրույթն ավելացրել են երկրորդ ընթերցմանը՝ նախապես հստակ մտադրություն ունենալով այն արագ անցկացնել: Փոփոխությունը քվեարկությամբ ընդունվել է, որից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել իր կողմնակիցներին հավաքվել ԱԺ մոտ: Նրա կոչին հազարավոր մարդիկ են արձագանքել: Հենց հանրահավաքի ժամանակ Փաշինյանն ազատել է աշխատանքից ՀՅԴ-ից և ԲՀԿ-ից բոլոր նախարարներին ու մարզպետներին, որից հետո բանակցություններ է վարել ԱԺ շենքում արգելափակված պատգամավորների հետ:
Դուրս գալով մարդկանց մոտ՝ Փաշինյանն ասել է, որ առաջիկայում հրաժարական կտա, սակայն կշարունակի պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար, իսկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն նոյեմբերի վերջում կամ դեկտեմբերի սկզբին:

3 Октябрь 2018 - 06:49 AMT
Стояние десятков тысяч сторонников премьера Армении Никола Пашиняна под стенами парламента Армении в ночь на 3 октября не могло не случиться: возобновление протестов было вопросом времени, считает спецкор российской газеты «Коммерсантъ» Владимир Соловьев.
По его словам, роспуск Национального собрания, где из 105 депутатов лишь горстка тех, кто однозначно за Пашиняна, — необходимое условие обретения им всех властных рычагов.
«Майская «бархатная революция» революцией на самом деле не стала. Пересев с площади в кресло главы правительства, Никол Пашинян оказался генералом без армии. Республиканская партия бывшего премьера Сержа Саргсяна сохранила возможность влиять на политическую ситуацию. И 2 октября воспользовалась этой опцией, инициировав принятие закона, который, по сути, блокирует роспуск парламента»,- пишет издание.
Непопулярные и лишившиеся административного ресурса республиканцы справедливо опасаются, что на досрочных выборах они в парламент не попадут. Но момент для своей попытки предотвратить или отсрочить этот неприятный для себя сценарий они выбрали крайне неудачный, отмечает издание. Сентябрьское голосование за депутатов парламента Еревана показало, что популярность Пашиняна и не думает падать: его блок «Мой шаг» получил 81,05% голосов, оставив всех остальных далеко позади. В результате мэром армянской столицы стал поддержанный премьером комик Айк Марутян.
«С равным успехом ереванским градоначальником могла бы стать табуретка, при условии, что за нее агитировал бы Никол Пашинян. Такова сегодняшняя армянская реальность: люди хотят перемен и единственный, кто с этими переменами ассоциируется — это Пашинян. В итоге Республиканская партия и ее союзники из «Дашнакцутюн» и «Процветающей Армении», проголосовавшие за спорный законопроект, получили толпу под парламентом и море неприятных эмоций.
Улица — единственный доступный и все еще безотказный ресурс для талантливого трибуна Пашиняна. И он не скрывает, что будет пользоваться им до победы. То есть до получения всей полноты власти. Это возможно лишь в том случае, если под рукой у него будет лояльный парламент»,- пишет спецкор «Ъ».
Отмечается, что за 5 месяцев в премьерском кресле Никол Пашинян не сделал ничего, что можно было бы назвать реформами. Легкость, с которой он расстается с министрами и советниками, указывает на то, что «команда Пашиняна» все еще не сложилась.
«Он говорит, что борется с коррупцией. Но дела возбуждают на отдельных бывших и действующих чиновников. И хотя некоторые из них когда-то занимали высокие посты, это борьба не с коррупцией, а с коррупционерами (их вину, к слову, еще предстоит доказать), что не одно и то же.Ошибки, совершенные Пашиняном во внешней политике, прежде всего скандальная история с арестом генсека Организации договора о коллективной безопасности, насторожили, если не настроили против него Москву, от которой зависит безопасность Армении и в значительной степени ее экономика. Он постарался все уладить. Но своим для таких президентов-долгожителей, как Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александр Лукашенко, армянский премьер, получивший власть из рук многотысячной толпы, точно не стал. Из букв «у», «л», «и», «ц», «а» эти люди почти всегда складывают слово «Запад». А их отношение к Западу известно»,- отмечается в статье.
Автор считает, что улица, которой Пашинян подарил надежду на перемены, выдала ему щедрый аванс, великодушно прощает ошибки и ничего не просит взамен.
«Она довольствуется возможностью сделать селфи с кумиром, его показательными перелетами эконом-классом и заявлениями о том, что власть в стране принадлежит народу. Но премьеру-революционеру важно помнить: момент, когда люди устанут выходить по его призыву, а вместо страницы Никола Пашиняна в Facebook заглянут в холодильник, обязательно настанет. И то, что они увидят внутри, определит его политическое будущее»,- говорится в статье.