Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրները շարունակում են ինտենսիվ բանակցությունները կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փոխարինման շուրջ: Այդ մասին ասել է Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավար Կայրատ Աբդրահմատովը՝ հավելելով, որ որոշումը պետք է ընդունելի լինի բոլորի համար:
«Խորհրդակցություններն այդ հարցի շուրջ շարունակվում են, ինտենսիվ խորհրդակցությունները, ինչպես անդամ երկրների մայրաքաղաքներում, այնպես էլ կենտրոնակայանում՝ ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի մակարդակով: Վստահ ենք, որ որոշումը փոխընդունելի կլինի բոլոր ոկղմերի համար, ըստ կազմակերպության կանոնադրության»,-ասել է Աբդրահմանովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ «մանրակրկիտ և ինտենսիվ աշխատանքն այդ ուղղությամբ միտված է խուսափելու որևէ հետևանքներից կազմակերպության նորմալ գործունեության համար, ինչպես ՀԱՊԿ քարտուղարության, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ»:
«Վստահ եմ, որ այս իրավիճակը ոչ մի բացասական հետևանք չի ունենա ՀԱՊԿ լայնածավալ գործունեության համար: Խորհրդակցություններ են ընթանում, բանակցություններ, ինչը բնորոշ է ցանկացած կազմակերպությանը, երբ փոխվում է քարտուղարության ղեկավարությունը»,-ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности продолжают интенсивные консультации по вопросу замены генсека организации Юрия Хачатурова. Решение должно быть приемлемым для всех, сказал глава МИД Казахстана Кайрат Абдрахманов.
«Консультации по этому вопросу продолжаются, интенсивные консультации, как в столицах государств-членов ОДКБ, так и в штаб-квартире на уровне постоянного совета ОДКБ. Уверены, что решение будет найдено взаимоприемлемое для всех сторон в соответствии с уставом нашей организации», — сказал Абдрахманов, передает РИА Новости.
Он отметил, что «кропотливая и интенсивная работа в этом направлении предусматривает избежания каких-либо последствий для нормального функционирования, как секретариата ОДКБ, так и в целом организации».
«Уверен, что никаких негативных последствий данная ситуация для полномасштабной деятельности ОДКБ не принесет. Идет процесс консультаций, переговоров, что характерно для любой организации во время пересменки руководства секретариата», — заключил глава МИД.