Ռուսաստանը ողջունում է այն դրական միտումները, որոնք նախանշվել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանգործընթացում: Այդ մասին հոկտեմբերի 4-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե իրոք կարելի է խոսել ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բանակցային գործընթացում առաջխաղացման մասին:
«Մենք ողջունում ենք այն դրական միտումները, որոնք նախանշվել են ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում: Այժմ կարևոր է զարգացնել դրանք, չվնասել անզգույշ հռետորաբանությամբ, որը, ցավոք, նույնպես հնչում է վերջին շրջանում»,-ասել է նա:
«Մենք մեր կողմից անհրաժեշտ աջակցությունը կցուցաբերենք այդ դրական միտումներին»,-ասել է Զախարովան:
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Էլմար Մամեդյարովը հանդիպել են ՄԱԿ ԳՎ շրջանակում: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցությունները հոկտեմբերին:

4 Октябрь 2018 - 10:23 AMT
Россия приветствует все те позитивные тенденции, которые наметились в процессе карабахского урегулирования. Об этом 4 октября заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос, действительно ли можно говорить о подвижках в переговорном процессе по карабахскому урегулированию.
«Мы приветствуем все те позитивные тенденции, которые наметились в нагорнокарабахском урегулировании. Теперь важно их развивать и не травмировать неосторожной риторикой, которая, к сожалению, тоже имеет место быть в последнее время»,- отметила она.
«Со своей стороны будем оказывать этим позитивным тенденциям все необходимое содействие», – подчеркнула Захарова.
27 сентября главы МИД Армении и Азербайджана Зограб Мнацаканян и Эльмар Мамедъяров встретились на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Стороны договорились продолжить переговоры по карабахскому урегулированию в октябре.