Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող PicsArt ընկերությունը $2 մլն արժողությամբ լաբորատորիա կբացի ՌԴ-ում և տեղացի ինժեներների կվարձի:
Ստարտափի գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանն ասել է, որ լաբորատորիան զբաղվելու է արհետական ինտելեկտի տեխնոլոգիաներով: Նա հավելել է, որ նախատեսվում է աշխատանքի ընդունել 20 ինժեների, գրում է vc.ru-ն:
PicsArt հայկական ստարտափը, որը համանուն հավելվածներ է զարգացնում լուսանկարների խմբագրման համար, հիմնվել է 2012-ին: Ընկերությունը ներգրավել է մոտ $45 մլն ներդրում: Ըստ ընկերության տվյալների, ծառայության օգտատերերի թիվը հասնում է 120 մլն, որոնք ամսական մոտ 1 մլրդ պատկեր են ստեղծում:
Ըստ Ավոյանի, ընկերությունն լաբորատորիան կբացի Մոսկվայում, քանի որ Ռուսաստանում ուժեղ է մաթեմատիկական դպրոցը և արհեստական ինտելեկտի ոլորտում աշխատող բազմաթիվ ինժեներներ կան, իսկ մրցակցությունը նրանց համար ավելի ցածր է, քան ԱՄՆ-ում:
Ռուսաստանյան լաբորատորիան աշխատելու է արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաների վրա, որոնք ծառայությունն օգտագործում է ֆոտոֆիլտրերի, համալրված իրականության խցիկների, կոնտենտի անձնավորման և գովազդի ընտրության համար:
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման միտումներին ու հեռանկարներին, հայաստանյան ստարտափերի հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր էր քննարկել PicsArt ընկերություն ղեկավարների հետ: Նախագահ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել ընկերության զարգացմանը:
Շրջայցի ընթացքում PicsArt-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանն ու գլխավոր տնօրեն Միքայել Վարդանյանը նախագահին են ներկայացրել ընկերության գործունեության առանձնահատկությունները, կառավարման համակարգի մոտեցումները, կառուցվածքը, ընդհանուր քաղաքականությունը, ինչպես նաև PicsArt հավելվածի հնարավորությունները:

Armenian photo editing platformPicsArt is opening an AI laboratory in Russia. Startup CEO Hovhannes Avoyan said that up to $ 2 million could be spent on creating the lab, as the company is planning to hire 20 engineers, Vc.ru reports.
The Russian laboratory will work on AI technologies that the service uses on photo filters, augmented reality cameras, as well as during content personalization and ad selection.
According to Avoyan, the startup chose Moscow as the venue for opening the center because Russia boasts strong mathematical traditions and has a large number of engineers in the field of artificial intelligence.
PicsArt is the world's largest creative platform for social media storytelling with more than 100 million monthly active users and influencers. The PicsArt community creates, remixes and shares nearly 1 billion images and videos every month. The company has amassed one of the largest open-source collections of content in the world, including free-to-edit photos, stickers and more. PicsArt is available in 30 languages for free and as a subscription on iOS, Android and Windows devices. Headquartered in San Francisco with offices in Yerevan, Armenia; Los Angeles; and Beijing, PicsArt is backed by Sequoia Capital, DCM Ventures, Insight Venture Partners, and Siguler Guff and Company.