ԵԱՀԿ առաքելությունը հոկտեմբերի 10-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից դեպի հարավ ընկած հատվածում։
Արցախի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Սեպտեմբերի 12, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Ակնա բնակավայրից դեպի արևելք ընկածհատվածում։Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի։

The OSCE Mission will on Wednesday, October 10 conduct a planned monitoring of the ceasefire on the line of contact between the armed forces of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Azerbaijan, to the south from Gyulistan village of the Shahumian region.
From the Artsakh Defense Army positions, the monitoring will be conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the line of contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Ghenadie Petrica (Moldova), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).