ՌԴ Քննչական կոմիտեն կրկին կուսումնասիրի հայտնի գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի մահվան հանգամանքները Մորդովիայի գաղութում: Այդ մասին հայտնում է «Կոմերսանտ» թերթը:
Հայրապետյանը դատապարտվել էր 4-ամյա ազատազրկման խարդախության հոդվածով:
2017-ի հոկտեմբերի 16-ին Մոսկվայից ժամանած ոմն ծանոթներ՝ 2 անհայտ տղամարդ, նրան դեղերով ծանրոց են փոխանցել: Հայրապետյանն ընդունել է առաջին հայացքից սովորական դեղերը, որոնք նախկինում էլ էր ընդունում, սակայն, նրա վիճակն անսպասելիորեն կտրուկ վատթարացել է և որոշ ժամանակ անց նա մահացել է: Այդ մասին պատմել է նրա փաստաբան Կարեն Ներսիսյանը: Բժիշկները մահ են գրանցել սրտի անբավարարությունից: Հայրապետյանի հարազատներին չի գոհացրել ախտորոշումը:
«Մահվան նախորդ օրը Հայրապետյանը զանգահարել է Հայաստան՝ եղբորը, և արքեպիսկոպոս Պարգևին, որը գլխավորում է ՀԱԵ ԼՂՀ թեմը, ասելով, որ իրեն թունավորել են»,-պատմել է Ներսիսյանը:
Ըստ փաստաբանի, Հայրապետյանն ասում էր, որ երկար չի ապրի և խնդրել էր չհուղարկավորել իրեն առանց դատաբժշկական փորձաքննության: Փաստաբանը, վերլուծելով գործարարի հարաբերություններն իր մերձավորների հետ, ենթադրել է, որ նրանք կարող էին շահագրգռված լինել Հայրապետյանի մահվան մեջ: «Հայրապետյանի ժառանգության ընդհանուր գումարը կազմում է 100 մլն դոլար, ներառյալ շարժական և անշարժ գույքը: Եվ եթե Լևոնն ազատվեր բանտից, ապա ընտանիքում տարաձայնությունների պատճառով կարող էր տնեցիներից ոմանց զրկել ժառանգության իրավունքից, ինչը նրանց համար բացարձակապես ընդունելի չէր»:
Նա դիմել է դատախազություն, շարադրելով այդ հանգամանքները, և վերահսկիչ գերատեսչությունում չեղարկել են ՌԴ ՔԿ Մորդովիայի վարչության որոշումը Հայրապետյանի մահվան հետ կապված քրգործ չհարուցելու մասին: Քննիչները լրացուցիչ կստուգեն գործարարի մահվան հանգամանքները:

Следственный комитет России (СКР) повторно изучит обстоятельства смерти в 2017 году в мордовской колонии армянского бизнесмена и благотворителя Левона Айрапетяна. Об этом 10 октября пишет газета «Коммерсантъ».
Айрапетян отбывал в мордовской колонии №13 четырехлетний срок за мошенничество.
16 октября 2017 года некие знакомые — двое мужчин, приехавшие из Москвы — передали Айрапетяну через работников колонии лекарства. На следующий день осужденный бизнесмен принял их и вскоре скончался в санитарной части колонии, рассказал адвокат умершего Карен Нерсесян. Врачи констатировали смерть от сердечной недостаточности. Родственников Айрапетяна такой диагноз не устроил.
«Накануне смерти Айрапетян звонил своему брату в Армению и другу — архиепископу Паргеву, возглавляющему Нагорно-Карабахскую епархию Армянской апостольской церкви, сообщив, что его отравили»,— рассказал Нерсесян.
По словам адвоката, осужденный говорил, что долго не проживет, и просил не хоронить его без проведения судебно-медицинской экспертизы.
Адвокат, проанализировав отношения предпринимателя со своими близкими, предположил, что те могли быть заинтересованы в смерти осужденного. «Общая сумма наследства Айрапетяна составляет не менее $100 млн, включая в себя движимое и недвижимое имущество,— пояснил Нерсесян.— И если бы Левон вышел на свободу, то из-за конфликтных отношений в семье мог лишить кое-кого из домочадцев прав наследования. Что тех категорически не устраивало».
Он обратился в прокуратуру, изложив в своей жалобе эти обстоятельства, и в надзорном ведомстве отменили постановление мордовского управления СКР об отказе в возбуждении уголовного дела в связи со смертью Айрапетяна. Следователи проведут дополнительную проверку обстоятельств гибели бизнесмена.