Հոկտեմբերի 11-ին Երևանում մեկնարկած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովին ավելի քան 84 երկրի պատվիրակություն է մասնակցել: 17-րդ գագաթնաժողովն անցնում է «Ապրել միասին» կարգախոսով և զգացվում է ամենուր Երևանում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ներկայացվածության և ծավալների առումով այս միջոցառումը խոշորագույնն է Հայաստանի անկախությունից ի վեր: Երևանում արդեն տեղի է ունեցել ՖՄԿ մշատական խորհրդի նիստը, մասնակից երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը, գործարար համաժողովը, լրագրողների կոնգրեսը, գործում է ֆրանկոֆոնիայի ավանը:
Ինչպես նշում է պարբերականը, գագաթնաժողովի երկու օրերը ոչ աշխատանքային են հայտարարվել Հայաստանում, փակ է քաղաքի ամբողջ կենտրոնը, սակայն երևանցիները չեն բողոքում՝ նրանք միշտ ուրախ են հյուրերին:
«Անշուշտ, Հայստանը շատ հարուստ երկիր չէ, իսկ նման մեծ համաժողովի անցկացման համար լուրջ ռեսուրսներ են հարկավոր: Նախապատրաստական աշխատանքներին մասնակցել է տեղական ավելի քան 60 կազմակերպություն, կազմակերպիչներին օգնել են ավելի քան 1500 կամավոր ուսանողներ: ՀՀ իշխանությունները կոնկրետ գումար չեն նշում՝ հավաստիացնելով, որ այդ նպատակի համար բյուջեով հատկացված գումարը՝ 1 մլրդ դրամ (մոտ 2 մլն եվրո) չի գերազանցվել: Ավելին վերահաշվարկներից հետո հաջողվել է նույնիսկ մի փոքր տնտեսել: Ըստ կազմակերպիչների, գումարի մի մասը հատկացրել են հովանավորները և ՖՄԿ քարտուղարությունը»,-ասվում է հոդվածում:
Ըստ քաղաքագետ Ստեփան Սաֆարյանի, ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը մեծ իրադարձություն է Հայաստանի նման փոքր երկրի համար: Թեև նման մեծածավալ համաժողովի անցկացումը մեծ ֆինանսական ծախսերի հետ է կապված ոչ այնքան հարուստ Հայաստանի համար, սակայն այդ իրադարձության ռազմավարական և քաղաքական կարևորությունը երկրի համար անկասկած մեծ է, վստահ է քաղաքագետը:
Ֆրանսերենի դասախոս և թարգմանիչ Լևոն Դայանը կարծում է, որ Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի անցկացման օրերին, ֆրանսախոսներից շատերը (դասախոսներ, թարգմանիչներ, Ֆրանսիայում կրթություն ստացած մարդիկ), հռետորական հարց են տալիս նման հեղինակավոր միջոցառումը հենց Հայաստանում անցկացնելու օրինաչափության վերաբերյալ, քանի որ վերջին տարիներին, ըստ նրա, ֆրանսերենին ազատ տիրապետող անձանց թիվը նվազում է:
Դայանը հիշել է, թե ինչպես ֆրանսահայերի հայրենադարձությունից հետո Երևանի փողոցներում հաճախ կարելի էր ֆրանսերեն լսել: Իսկ այսօր, ըստ նրա, չնայած, որ Երևանում գործում է Ֆրանսիական համալսարանը, ֆրանսախոսների քանակը, նրա տվյալներով, երկրում չի ավելանում:
Մինչդեռ, ըստ կրթության և գիտության նախարարության, ֆրանսերեն ուսանող մարդկանց թիվը Հայաստանում մշտապես աճում է՝ մոտենալով 200.000-ի, լեզուն դասավանդվում է ՀՀ 300 դպրոցում:

12 Октябрь 2018 - 10:26 AMT
Открывшийся 11 октября двухдневный саммит Франкофонии (Международной организации сотрудничества франкоязычных стран, МОФ) собрал в Ереване более сотни делегаций из 84 стран мира. Семнадцатый по счету саммит франкофонии проходит под девизом «Жить вместе» и ощущается во всем Ереване, пишет Deutsche Welle.
По уровню представительства и размаху это мероприятие, отмечают наблюдатели, является крупнейшим за годы независимости Армении. В столице страны уже прошли заседание постоянного совета МОФ, встреча глав МИД стран-участниц, бизнес-форум, конгресс журналистов-франкофонов, действует городок франкофонии с павильонами государств-участниц.
Как отмечает издание, два дня работы саммита – 11-12 октября – правительство Армении объявило нерабочими, перекрыт весь центр столицы, однако ереванцы не жалуются – здесь всегда рады гостям.
«Разумеется, Армения – не самая богатая страна, а для проведения такого масштабного форума необходимы серьезные ресурсы. Более 60 местных организаций были привлечены к подготовительным работам, на помощь организаторам пришли свыше полутора тысяч волонтеров-студентов. При этом власти Армении не называют конкретную сумму, потраченную на подготовку и проведение саммита, заверяя, что запланированные на эти цели средства бюджета (1 млрд драмов, это около 2 млн евро в эквиваленте) не превышены ни на цент. Более того, после перерасчетов удалось даже немного сэкономить. Часть денег, по словам организаторов, предоставили спонсоры и секретариат МОФ»,- говорится в статье.
По мнению политолога-франкофона Степана Сафаряна, саммит франкофонии – «большое событие для такой маленькой страны, как Армения». Хотя проведение столь масштабного форума связано с большими финансовыми расходами для небогатой Армении, его стратегическая и политическая важность для страны несомненна, уверен политолог.
Преподаватель французского языка и переводчик Левон Даян считает, что в дни работы форума в Ереване многие армянские франкофоны (преподаватели, переводчики и те, кто получил образование во Франции) задаются риторическим вопросом о закономерности проведения такого престижного мероприятия именно в Армении. По его словам, говоря о закономерности, имеется в виду тот факт, что число свободно владеющим французским языком из года в год в Армении падает.
Даян напомнил, как после репатриации французских армян и франкоговорящих, прибывших после Второй мировой войны из стран Ближнего Востока, на улицах Еревана можно было частенько слышать французскую речь. Сегодня даже при наличии в Ереване Французского университета и французской школы (все предметы в ней преподаются на этом языке – ред.) число франкоговорящих, по его данным, увы, не увеличивается, посетовал франкофон с 55-летним стажем.
Между тем, по информации министерства образования и науки, число изучающих французский (его преподают в 300 средних школах) в Армении постоянно растет, и сейчас оно приближается к 200 тысячам.