Ռուսական «Կոմերսանտը» գրում է, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շաբաթվա սկզբին եղել է Մոսկվայում և հանդիպումներ ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և նրա տեղակալ Գրիգորի Կարասինի հետ: Ըստ պարբերականի, զրուցակիցները քննարկել են ռուս-հայկական հարաբերությունները, իրավիճակը ՀՀ-ում հնարավոր խորհրդարանական ընտրությունների շեմին և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ կապված իրավիճակը:
Արմեն Սարգսյանը Մոսկվա է այցելել Նյու Յորք և Փարիզ կատարած ուղևորություններից Հայաստան վերադառնալիս: Մոսկվա այցի վերաբերյալ հաղորդագրություն չի տարածվել, քանի որ դա ոչ ֆորմալ այց է եղել:
ԵՊՀ Եվրոպական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արթուր Ղազինյանը «Կոմերսանտին» ասել է, որ թեև ըստ նոր սահմանադրության նախագահի լիազորություններն արտաքին քաղաքականության ոլորտում սահմանափակ են, այնուամենյանիվ, Արմեն Սարգսյանն, ըստ էության, ՀՀ դիվանագիտական էմիսարի դերն է իրագործում՝ օգնելով երկրի նոր իշխանություններին շփումներ հաստատել առանցքային գործընկերների հետ: «Նրա մեծ փորձն արտաքին քաղաքականության ոլորտում թույլ է տալիս դա անել, իսկ նոր կառավարության մոտ փորձի պակասը նպաստում է դրան»,-ասել է պարբերականի զրուցակիցը:
Նա վստահ է, որ խորհրդակցությունները Մոսկվայում համաձայնեցված էին վարչապետ Փաշինյանի հետ և ենթադրում է, որ դրանց գլխավոր նպատակն էր պարզաբանել ռուսական կողմին վերջին քաղաքական իրադարձությունների էությունը ՀՀ-ում, որտեղ դիմակայությունը նոր իշխանությունների և նրա ընդդիմախոսների միջև շարունակվում է:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մեկնաբանել է ռուսական պարբերականի հրապարակումը՝ նշելով, որ գոհ է մնացել Մոսկվա այցելությունից և ունեցած հանդիպումներից: «Շատ հաճելի ընթրիք էր»,-ասել է նա Լավրովի հետ հանդիպման մասին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այլ մանրամասներ նախագահը չի հայտնել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մոտ օրերս հայտարարություն կանի «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի մասին:

Russian Kommersant reports that Armenian President Armen Sarkissian was in Moscow in the beginning of this week and conducted meetings with the Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov and Deputy Minister, Grigory Karasin. According to the source, the sides discussed Russian-Armenian relations, current situation in Armenia before possible parliamentary elections as well as the situation with Secretary-General of CSTO, Yuri Khachaturov.
Armen Sarkissian made the visit on his way back to Armenia from the trip to New York and Paris. Announcements about this trip were not released, as it was a non-official visit.
Director of the Center for European Studies, Artur Ghazinyan talked to Kommersant stating that while according to the new constitution the authorities of the president in foreign affairs are limited, Armen Sarkissian in fact, is the diplomatic emissary of RA, helping the new authorities of the country to establish contacts with key partners. “His great experience in the field of foreign affairs gives him the opportunity to do so and the lack of experience in the new government supports that”, stated Ghazinyan.
He is sure that the discussions in Moscow were coordinated with the Prime Minister, Nikol Pashinyan, and supposes that the main aim of the meetings was to clarify the recent political developments in Armenia to the Russian side as the confrontation between the new authorities and its opposition still continues in the country.
Armenian President Armen Sarkissian commented on the announcement by the Russian press stating that he is very happy about the entire visit to Moscow and the conducted meetings. “It was a very pleasant dinner”, said Sarkissian about the meeting with Lavrov, announces Sputnik Armenia.
President provided no further details.
Earlier it was announced that Armenian President Armen Sarkissian will soon make a statement about “Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law of the Rules of Procedure of the National Assembly” Armenian law.